Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu

Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu (http://forum.van.gen.tr/index.php)
-   Eğitim & Öğretim (http://forum.van.gen.tr/forumdisplay.php?f=104)
-   -   İlköğretimde neler değişecek? (http://forum.van.gen.tr/showthread.php?t=10391)

helin 27/08/07 02:48

İlköğretimde neler değişecek?

Ankara (AA)- İlköğretimde, öğrencilerin başarısı, performanslarına da bakılarak tespit edilecek. Daha önce yazılı ve uygulamalı sınavlar ile sözlü, ödev veya projelerden alınan notlar esas alınarak tespit edilen öğrencilerin başarısı, bundan sonda sınavlar, varsa proje ve öğrencilerin performanslarını belirlemeye yönelik çalışmalardan alınan puanlara göre belirlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, 2007-2008 öğretim yılından itibaren yürürlüğe girecek.

Yönetmelikle 27 Ağustos 2003'te yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ''tanımlar'' başlıklı maddesinde, ''Performans görevi'' tanımı eklendi. Buna göre, performans görevi; programda öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma, araştırma yapma gibi öğrencinin bilişsel, duyuşsal, psikomotor, alandaki becerilerini kullanmasını, geliştirmesini ve bir ürün ortaya koymasını gerektiren çalışmaları kapsayan ve öğretmen rehberliğinde yaptırılan görevleri ifade ediyor.

Yönetmelikle, zorunlu öğrenim çağını bitirdiği öğretim yılı sonuna kadar ilköğretim okulunu bitiremeyen öğrenciler, ilköğrenimlerini tamamlamak üzere en çok iki öğretim yılı daha okula devam edebilecek. Bu iki yıllık uzatma sonunda da okulu bitiremeyen öğrencilere öğrenim durumunu gösterir Öğrenim Belgesi verilecek.

Yönetmelikle, ''öğrencilerin ders, ödev, işlik, uygulama, laboratuvar çalışmalarına ve sınavlara katılmaları zorunluluğu'' hükmü yerine, ''öğrencilerin performansını belirlemeye yönelik çalışmaların; ders ve etkinliklere katılım ile performans görevlerinden oluşacağı'' hükmü getirildi.

Yönetmelikle, ''Not Verme ve Değerlendirme'' başlıklı madde ''Puan, notla değerlendirme'' olarak değiştirildi.

Buna göre, öğretmenler, ölçme ve değerlendirmenin genel esaslarını, derslerin öğretim programlarında yer alan genel amaçlar ile kazanımları dikkate alarak öğrencilere sınav uygular, proje ve performansını belirlemeye yönelik çalışmaları yaptıracak.

Sınav ve öğrencinin performansına yönelik çalışmalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Değerlendirme sonuçları, öğretmen not çizelgelerine puan olarak yazılacak ve beşlik sisteme göre nota çevrilerek karneye işlenecek.

Yönetmeliğin yazılı ve uygulamalı sınavlar başlıklı maddesinde de değişiklik yapıldı.

Değişiklikle, derslerin özelliğine göre; klasik (Essay) sınav türünde soru sayısının üçten az olmaması, çoktan seçmeli, eşleştirmeli, kısa cevaplı, açık uçlu, doğru/yanlış, tamamlamalı ve benzeri sınav türlerinde soru sayısının çok ve soruların kısa cevaplı olması, soruların konulara göre dağılımı yapılırken ağırlık bir önceki sınavdan sonra işlenen konulardan olmak kaydıyla geriye doğru azalan bir oranda ve dönem başından beri işlenen konulardan seçilmesi esas olacak.
Yönetmelikle, öğrencilere, her dönem sonunda verilen karnede, öğrencinin derslerdeki başarısı ile kişisel ve sosyal becerilerine ilişkin değerlendirme sonuçları, sosyal etkinlik çalışmaları ve okula devam durumu gösterilecek.

Yıl sonu başarı puanı, dersin ağırlıklı puanları toplamının haftalık ders saati toplamına bölümü ile elde edilen puan olacak. Bu puanlar; öğrenci karnesi, sınıf geçme, diploma ve öğrenci kayıt defterine işlenecek. Yıl sonu başarı puanı, diploma puanının hesaplanmasında esas alınacak
.

kenji 27/08/07 11:43

neredeyse hiç bir değişiklik yapılmamış.:18:

ZyreC 27/08/07 16:54

Ya bu bakan geldiğinden her şey değişiyor. 80 yıllık eğitim sistemini deiştirdi. Ama değiştirirken bir çok şeyi göz ardı etti. Bir eğitimci olarak yaptıklarından hiç memnun değilim. Bence eğitim sistemini 20 yıl geriletti.

kenji 27/08/07 16:59

sistemle kafayı bozmuşlar.sistemi bozan zaten kendileri, birde düzeltmeye kalkıyorlar.
öğretmenler gününde öğretmenler yatıyor diyerek gözünde eğitimin değerini gösteren bir bakanla neyi değiştiriyorsun?sen önce öğretmen ihtiyacını karşıla, okulların tamiratını yap, ısınmasını sağla, sonra bunlara sıra gelsin.

ZyreC 27/08/07 17:30

Valla kenji sana katılıyorum. Eğitim başlıca sorunu eğitim ortamları ve öğretmen ihtiyacı. Her öğretmen bunu iyi bilirki öncelikle karşındakine bi şeyler katabilmen için ortamın müsait olması şart. Ama bunlar hala kağıt üstünde işleri yapsınlar diğer sorunlar hala ortada !!!

LastDesiqner 27/08/07 17:50

yorum yok....

LUCKMAN 24/10/07 19:33

sistem sürekli değişiyor

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:46 .