Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu

Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu (http://forum.van.gen.tr/index.php)
-   Beyaz Masa (http://forum.van.gen.tr/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Başörtüsüne özgürlük eylemi (http://forum.van.gen.tr/showthread.php?t=11685)

destina_65 20/09/07 21:51

Başörtüsüne özgürlük eylemi

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Van Şube Başkanlığı tarafından başlatılan 'Başörtüsüne özgürlük' adlı mutat basın açıklamasının 55'ncisi yapıldı.
Gökkuşağı, Umut-Der, İnsan-Der, Mazlum-Der, Memur-Sen ve Anadolu Gençlik Vakfı gibi dernek ve sendikaların desteklediği basın açıklamasının 55'ncisi Sanat Sokağı'nda yapıldı. Ortak hazırlanan basın açıklamasının metnini okuyan Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Van İl Başkanlığı üyesi Emel Şakar, hukuka ve insan haklarına aykırı bir şekilde başlatılan başörtü yasağının halen devam ettiğini hatırlatarak, "Biz bu yasağa inat olarak 55. kez Sanat Sokağı'ndayız" dedi.
Halkın yüzde 80'inden fazlası bu yasağa karşı olmasına rağmen, toplumun değerlerini benimsemeyenlerin, ellerindeki gücü kullanarak kendilerince toplumu terbiye etmekten başka hiç bir amaca hizmet etmediğini ifade eden Şakar, AB'ye hazırlanan Türkiye'nin ilk sivil Anayasası'nın yapıldığı bir dönemde alnındaki bu insan hakkı ihlali lekesini fazla taşıyamayacağını belirtti. Hiç bir demokratik devlette, vatandaşlarına hizmet verirken kılık kıyafet, kültür farklılığı veya etnik kökeni nedeniyle ayırım yapma hakkına sahip olmadığını vurgulayan Şakar, "Bu tür ayrım yapan devlet veya kurumların demokrasiden söz etmeye hakkı yoktur. Üniversitelerimizin kapısında devam eden ve yürekleri sızlatan başörtüsü yasağı Avrupa ülkelerinin üniversitelerinde sorun olarak görülmemektedir. Oysa Türkiye'deki üniversitelerde bir numaralı sorun olarak kabul edilmektedir. Başörtüsü yasağı kesinlikle bir hak ihlalidir ve özgürlük alanlarının daraltılmasıdır" ifadelerini kullandı.
Başörtüsü sorununun din ve vicdan özgürlüğü, demokrasi ve insan hakları sorunu olduğunu da kaydeden Şakar, "Mücadelemiz bu evrensel değerlerin hakim olması ve başörtüsüne özgürlük tanıncaya kadar sürecektir" şeklinde konuştu. Uzun süre alkışlarla yasağı protesto eden kalabalık daha sonra sesiz bir şekilde dağıldı.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

FiLo 03/10/07 22:28

herkes bu ülkede özgür haklarını arıya bili

nurullah 16/11/07 06:38

yillardan beri kadinlarin basinin acik mi kapalimi diye ugrasiyolar.ya nasilki basini acan varsa kapatanda var hadi kadinlara kizlara okula almiyolar ise almiyolar e erkekler valla ben anlamadim neden yillardir devam ediyo demaokrasi varsa saygi duycaksin cumhuriyet elden gitmez cumhuriyet kurulurken kadinlarin nerdeyse hepsini basi kapaliydi o halde kurulmussa bu halde yikilmaz korkmasinlar amaaa nerde politika hepsi bitmez bu dava

kenji 17/11/07 14:24

bu eylemler akp hükümeti başa geçmeden önce neredeyse her gün yapılıyordu.akp hükümeti başa geçtiğinde türban hakkında hiç bir hak verilmemesine karşın bu eylemler bir anda sona erdi.
o yüzden bu eylemler bana pek samimi gelmiyor.

Bur2 20/11/07 14:03

yazık halen neyle uğraşşıyoruz

cemil 15/12/07 23:40

Gerçekten yazık neden baştaki insanlar şapka kanunu devam etiremiyo türkiyedeki erkek denilen insalardan mı korkuyo bayanları bu kada eziyo bayanlarda neden bu kadar kusur arıyoooo anlamakta artık zorlanıyorum neden türkiyedeyim diye hep kendime bu soruyu soruyorum sonrada demokrasiden konuşuyolar özgürlükten yerim özgürlüklerini

haeshin 30/03/08 12:59

BaŞÖrtÜsÜne ÖzgÜrlÜk...

S!yaH MeLeK 01/04/08 16:15

ne kadar demokratik bir ülkeyiz de mi?

_kolera_ 04/04/08 15:02

...demokrasİ ..

firari 17/05/08 10:43

başörtüsüne uzanan eller kırılsın

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:53 .