Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26/04/08, 20:43   #15
By_Espr!C
Guest

By_Espr!C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Tuna Taner
İletişim bilgileri: İstasyon mevkii Manisa
Tel: 0 236 231 88 16
Faks: 0 236 237 24 42
İnternet Adresi
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
YO: 3
Öğrenci sayısı: 10.075
Akademik personel: 698

Rektör Prof. Dr. Tuna Taner: "Sevgili gençler dün üniversite sınavlarını kazanmak için harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışmalar yapmak, ileri teknolojiyi üretmek, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza tüm içtenliğimle inanıyorum"
Ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan çağdaş bir yaklaşım yakalamayı amaçlayan Celal Bayar Üniversitesi altı yıllık geçmişe sahip genç bir üniversite. Merkez kütüphanede 8369 kitap 2100 süreli yayın, 30 tez, 22 görsel- işitsel metaryal bulunuyor. Üniversitenin 3 sopr salonu, 1 açık yüzme havuzu, 1 tenis kortu, 6 açık basketbol- voleybol sahası, 1 jimnastik salonu, 2 açık futbol sahası bulunuyor. Öğrencilerin bu salonlarda voleybol, basketbol, futbol, hentbol masa tenisi gibi dallarda spor yapmaları sağlanıyor.
Üniversitede üç mediko sosyal merkezi bulunuyor. Genel sağlık hizmetlerinin dışında göz, kalp, diş üniveteliri bulunan merkezde 1 başhekim 1 başhekim yardımcısı, 3 doktor görev yapıyor. Mediko bulunmayan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenci ve personel devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında muayene ve tedavilerini yaptırıyor, tedavi giderleri başbakanlıkça karşılanıyor.

BARINMA: Kredi ve yurtlar Kurumu'nun yurtlarından faydalanılıyor. Manisa merkezde 480 kız, 536 erkek, Akhisar'da 100 kız, 200 erkek, Alaşehir'de 100 kız, 200 erkek, Demirci'de 712 kız, 346 erkek öğrenci kapasiteli yurtlar bulunuyor.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1974
Rektör: Prof. Dr. Ferit Koçoğlu
İletişim bilgileri: Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü- Sivas
Tel: 0346 226 15 27
Faks: 0346 226 15 54
İnternet Adresi [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
Enstitü: 3
MYO: 11
Öğrenci sayısı: 12157
Akademik personel: 1034

Rektör Prof. Dr. Ferit Koçoğlu: "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan şüphesiz olumsuz yönde etkilenmiş olmamıza rağmen bunların aşılmasında üstün gayretlerini gördüğü tüm akademik ve idari kadrolarımızdaki çalışanlarımıza teşekkür ederim."
Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetimizin 50. yılı anısını bilimsel bir anıtla sonsuza dek yaşatabilmek amacıyla 1974 tarihinde kuruldu. Üniversite Sivas il merkezinin 7 km. güneyinde Kızılırmak nehrinin kenarında 11000 dönüm arazi üzerinde bulunuyor.
Üniversite kampüsü içinde hizmet veren 3 katlı Merkezi kütüphanede yaklaşık 50 bin ciltlik kitap ve dirgi koleksiyonu bulunuyor. 187'si yurtdışı alımı olmak üzere 300 civarında süreli yayın aboneliği devam ediyor.
1200 seyirci kapasiteli Cumhuriyet Spor salonunda basketbol, voleybol, hentbol, güreş gibi sporlar yapılıyor. Ayrıca 2 futbol sahası, 2 halı tenis kortu bulunuyor. Öğrencilerden oluşan Türk Halk, Türk Sanat Müziği koroları çeşitli konserler veriyor. Tiyatro grubu da her yıl en az bir eser sergiliyor. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında okuyarak başarılı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz öğlen yemeği, ayrıca sınıf birincisi ve ikincisi olan öğrencilere her yıl değişen oranlarda bir defaya mahsus olmak üzere burs veriliyor.

BARINMA: Öğrencilerin barınma ihtiyacı için, Yurt- Kur'a bağlı 2576 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. bu yurtların 1424'ü kız öğrenciler için kampüs içinde bir bölümü kampüs bir geri kalanı şehir merkezinde olmak üzere 1152 yatak kapasiteli erkek yurtları bulunuyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nca üniversiteye devredilen Sivas sağlık Meslek Lisesi yatakhanesi kız öğrenciler için yurt olarak düzenlenerek 224 öğrencinin barınması sağlandı.

ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Ramazan Aydın
İletişim bilgileri: İskele meydanı Çanakkale
Tel: 0 286 212 88 20
Faks: 0 286 212 88 15
İnternet Adresi [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
Enstitü: 2
YO: 10
Öğrenci sayısı: 7.081

Üniversitenin bilgisayar hizmetleri bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yürütülüyor. Üniversitede okutulan bilgi işlem derslerinin uygulamalı yapılabilmesi için 3 adet bilgisayar labaratuvarı bulunuyor.
Sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi birimlerince veriliyor. İleri tetkik ve tedaviler için Çanakkale hastanesine veya yakın illerdeki tıp fakültelerine sevk yapılıyor. Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen hekim, 2 hemşire görev yapıyor. Kampüs sahası dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 1000 kız, 500 erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Yahya Çavuş Kampüsünde 30 erkek, Biga'da 300 kız, 300 erkek öğrenci yurdu bulunuyor.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. Kemal Güçlüol
İletişim bilgileri: Öğretmenler cd. 112/2 Yüzüncüyıl Balgat- Ankara
Tel: 0 312 286 85 91
Faks: 0 312 285 96 31
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

Prof. Dr. Kemal Güçlüol; "Çankaya Üniversitesi, Çankaya kavramı ve olgusu ile Çankaya adının ve bu arada Çankaya adıyla özdeşleşen Atatürk Türkiye'sinin kurulup çağdaş bir yapıya kavuşarak bugünlere gelişindeki yer ve anlamının her zaman idrak ve sorumluluğu içinde olacaktır."
Çankaya Üniversite'si Ankara'nın merkezinde bulunuyor. Fen- Edebiyat , Hukuk, İktisadi ve İdari S Bilimler, Mühendislik- Mimarlık Fakülteleri ile Çankaya Meslek Yüksekokulu'ndan oluşan üniversitede eğitim dili Hukuk Fakültesi dışında İngilizce yapılıyor. İngilizce dil bilgisi yetersiz öğrenciler için bir yıl hazırlık okulunda eğitim yapılıyor. Üniversitede her öğrencinin danışman öğretim üyesi bulunuyor.
Eğitim öğretim ücretli olan Çankaya Üniversitesi'nde öğrenim ücreti tüm bölümler, Meslek Yüksekokulu ve Hazırlık Sınıfı için KDV hariç 4500 Dolar karşılığı Türk lirası olarak belirlendi. 1 şubat 2000 tarihindeki Merkez Bankası eektif satış kurundan hesaplanarak TL olarak öğrenci tarafından ödenecek. 1374 öğrencisi bulunan üniversiteye yeni 790 öğrenci alınacak.

BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen öğrencilerden M puan türünde Türkiye genelinde ilk 20000 içinde yer alanlara yıl sonundaki genel not ortalaması 4 üzerinden 3 altına düşmediği sürece ayrıca her yıl 9 ay süreyle ayda 100 milyon lira, 2001- 4000 arasında yer alanlara ayda 50 milyon liralık başarı bursu veriliyor. Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre de üstün başarı gösteren öğrencilere o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız Akademik Başarı bursu veriliyor.

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. İlhan Yücel
İletişim bilgileri: Adana Mersin karayolu üzeri Yenice
Tel: 0 324 651 48 00
Faks: 0 324 651 48 11
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
MYO: 1
Öğrenci sayısı: 772
Akademik personel: 77

Rektör Prof. Dr. İlhan Yücel; "Sevgili öğrenciler sizler yirminci yüzyılın sonunda öğretime başlayan ve yirmibirinci yüzyılda mezun olarak böylece Çağ'ı gerkeç anlamıyla bir bilim yuvasında Çağ Üniversitesi'nde aşan Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimiz ve geleceğimizsiniz" Bir doğa cenneti Akdeniz bölgemizin tek vakıf üniversitesi olan Çağ Üniversitesi Baydoğan Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Üniversite Mersin karayolu üzerinde Adana'ya 22, Mersin'e 40, Tarsus'a 18 km. uzaklıkta bulunuyor.
150.000 metre kare yeşil alan üzerine kurulu olan üniversitenin amacı; "bölgede evrensel değerlere sahip, global anlamda geniş vizyonlu, özgür düşünceye ve yaratıcılığa önem veren, insanı seven çağdaş ve küresil eğitim standartlarında yüksek öğretim vermek" olarak belirtiliyor.
Öğrenim dili İngilizce olan üniversiteden mezun olan her öğrencinin İngilizce bilgisi yanısıra Almanca, Fransızca, Japonca, Rusca dillerinden birisini ögğrenme zorunluluğu bulunuyor. Üniversite bilgi işlem merkezi öğrencilere eğitim hizmeti vermenin yanısıra, akademik personel öğrenci işleri ve kütüphane bilgi sistemleri gereksinimleri doğrultusunda sistem geliştiriyor. Üniversitede derslikler, öğrenci katılımlı sınıf içi etkileşimine olanak tanıyacak şekilde küçük sınıflardan oluşuyor.
Kampüs içinde öğrencilerin çeşitli sportif faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için bir kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha ve açık basket, voleybol, futbol sahaları bulunuyor. Sportif amaçlı etkinlikler üniversitede öğrenci konseyi tarafından spor klüpleriyle yürütülüyor.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1973
Rektör: Prof. Dr. Can Özşahinoğlu
İletişim bilgileri: Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Balcalı- Adana
Tel: 338 60 84
İnternet Adresi
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 10
Enstitü: 3
MYO: 7
Öğrenci sayısı: 20401
Akademik personel: 1660

Rektör Prof. Dr. Can Özşahinoğlu, "Çukurova Üniversitesi bugün Türkiye'nin seçkin üniversiteleri arasındadır. Türkiye'deki üniversiteler arasında yapılan bir değerlendirme sonucunda üniversitemizin ilk dörtte yer aldığı saptanmıştır."
Çukurova Üniversitesi 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakültesi ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Çukurova Tıp Fakültesi'nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesi ile 1973 yılında kuruldu.
Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında yer alan üniversitenin Balcalı Kampüsü, 20 bin dekar arazi üzerine kurulu ve Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta bulunuyor.
Eğitim öğretim dili Türkçe olan Çukurova Üniversitesi'nde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümü ile Makine Mühendisliği bölümünde İngilizce eğitim öğretim yapılıyor. Ancak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde zorunlu, Fen- Edebiyat Fakültesinin, fizik, kimya ve matematik bölümlerinde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin inşaat, jeoloji, endüstri mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde isteğe bağlı bir yıl İngilizce hazırlık bulunuyor.
Üniversite kütüphanesinde 125 bin kitap, 90 bin cilt süreli yayın, 9 çeşit CD ri tabanı bulunuyor.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde faaliyet gösteren 28 kol bulunuyor. Öğrenciler yıl boyunca ilgi alanlarına göre çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Tüm öğrenci kollarının katılımı ile her yıl mayıs ayında geleneksel hale dönüşen bahar şenliği düzenleniyor. Ayrıca her yıl mayıs ayı içinde geleneksel spor şöleni yapılıyor. Yayın kolu tarafından öğrenci gazetesi çıkarılırken, sinema kolu tarafından da belirli aralıklarla sinema günleri düzenleniyor.

BARINMA: Üniversiteye ait yurt bulunmuyor. Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Adana'da 494 öğrenci kapasiteli Sabancı Kız Yurdu, 3008 öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, 418 kapasiteli Sümer Yurdu, 668 kapasiteli Ceyhan yurdu, 246 öğrenci kapasiteli Osmaniye yurdunda barınma imkanına sahipler.

Konu Sayısı: 4049