Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11/07/08, 20:27   #19
Şehzade
Cumhurbaşkanı

Şehzade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 137 Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute

Alıntı:
Arkeolog´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle değer görüp bu soruları sorduğun için çok teşekkür ediyorum...

Arkeolojinin yaşamımdaki etkileri;
Her meslek onunla ilgileneni etkiler... Arkeoloji de böyledir. Günümüzde kullandığımız herşeyin temeli eskidedir. Bu yüzden elde ettiğimiz her bulgu günümüzü anlamamızda bize çok büyük katkılar sağlar. Mesela Van Kalesi nasıl yapıldı, kim yaptı? Urartular kimdir, takvim nasıl icat edildi, geçmişteki devletlerin yıkılma sebepleri neydi, insan nedir nasıl meydana geldi? Tüm bunların cevabını bilmek elbette insanın yaşamında farklılıklar oluşturur. Artık yürürken çevreme daha dikkatli bakıyorum, gördüğüm bir yapıyı daha anlamlandırabiliyorum, geçmişin üstüne kurulan sosyo kültürel yapıyı daha kolay kavrayabiliyorum vs...

Ne tür bir meslek?
Aslında arkeoloji biraz entellektüel bir meslektir diyebiliriz.(Övünmek için söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın.) Bu yüzden manevi olarak beni tatminedici boyuttadır. Maddi olarak da tatmin düzeyi yüksektir. (Değerlendirebilene...) Maddi yanını bir kenara bırakabilirim diyemem ancak beni ayakta tutması yeterlidir. Arkeolojinin manevi yönü daha kıymetlidir benim nezdimde. Bu yüzden ben maddiyatını düşünerek girmedim bu mesleğe...

Yaşama bakış açım;
Hepimiz insan sıfatıyla bu dünyada yaşıyoruz. Hepimiz aynıyız. Dolayısıyla hepimiz eşitiz. Kimsenin kimseye bir üstünlüğü yoktur. Ama insan doğası gereği bencildir. Bu yüzden daha çok güç için insanlar kendi kardeşlerini bile öldürebiliyor. Kendi kardeşini öldürebilen bir insanın memleketini satması hiç de şaşırtıcı değildir. Bunlar için özgürlük ya da eşitlik hiç bir anlam ifade etmez.
Gönül isterdiki herkes aynı ölçüde değer görsün, aynı haklara sahip olsun. Kimse kimseye muhtaç olmasın, hiç kimse bir başkasının boyunduruğu altında yaşamasın. Ama gel görki öyle ortamda yaşıyoruzki bu isteğimiz bir hayal olmaktan ileri gidemiyor. Karnı doyan açı eziyor. Bağımsız olan, birilerini egemenliği altına almaya çalışıyor.

Umarım tatmin edici bir cevap olmuştur. İlgin için teşekkürler.
İyi forumlar, iyi paylaşımlar...
Mutabık olmasamda iyiydi. Teşekkürler ...
Şehzade isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Sayısı: 887