Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07/02/10, 12:59   #18
by-zfr
Albay

by-zfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 26 by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold

bütün belediyeler borç devraldık der bu artık allahın emri.
peki bir belediye borçlarını nasıl öder? su geliri ile çöp vergisi ile olacak iş değil bu.
yol yapmak diyorsunuz ama önce şunu sorayım yol yapmak dediğini sadece 5 cm asfalt dökmekse 2 yıl sonra bu yollarda kevgir olur.
büyük şehirlerde belediyeler yol yaparken öncelikle yolun altyapısını yapar (su, kanalisazyon ve doğalgaz hattını çeker) kalın betonlar döker sonra asfalt döker böylece o yol uzun yıllar dayanır. su için ayrı doğalgaz için ayrı ayrı kazarlarsa yol dayanmaz.
önceki yönetim zamanında iskele caddesini yeniden yaptılar sözde 3-5 yıl sürdü hala bitmiş değil. altyapısnı düşünmeden yaptıkları için geçen yıl doğalgaz hattı için kazıp durdular.
amerikayı yeniden keşfetmekten söz etmiyoruz büyük belediyeleri model almaktan söz ediyoruz.
van belediyesi borç devraldı şu oldu bu oldu partizanlık yapmıyorum ve hizmet için neler yapılabileceğini söylüyorum.
iktidar partisinden değil diye kaynak ve ödenek almıyor olmak hizmet için bahane olamaz.
eskişehir belediyesi de iktidar partisinden değil ama eskişehirde bursa da izmirde belediyeler su geliri dışında da hizmetler sunuyor.
1. halk ekmeği satabilir
2. kültür hizmeti verebilir (sinema, tiyatro, konser gibi)
3. cafe, restoran, sosyal tesis açıp hizmet verebilir
4. ulaşım sorunu var (belediye otobüsü konsun akbil tarzı birşey olsun)
5. ibb hamidiye suyu satıyor van belediyesi de su satabilir
6. kendi reklam şirketini kurabilir.
bunlar basit görünebilir ama bunun daha fazlasını büyük şehirlerdeki belediyeler sunuyor ticaret yapıyorlar. bununla hem istihdam hemde gelir sağlıyorlar.
önceki belediye iki refüj yaptı çiçek ekti diye hizmet etmiş olmaz ki bunu yine en çok eleştiren bendim tanıyan bilir.
bu belediyenin de hizmetten öte siyaset peşinde koşuyor olması da belediye üstü bir gücün belediyeyi yönettiği aşikar.
evet önceki yönetim bir sürü kirli iş yaptı borç bıraktı. ondanönceki de borç bıraktı. ondan önceki de bıraktı. bu da bırakacaktır kesin ama bu böyle olmaz
türkiyedek siyaset kurumları kendi burjuva sınıfların yaratmak pahasını halkı soymayı meslek haline getirmişler.
bu belediyenin daha farklı olacağını ummuştuk ama hayal kırıklığına uğradık.
ayrıca bizden 3 yıl hizmet beklemeyin demek ne oluyor.
göreve başlar başlamaz hizmet etmeye mecburlar ama biz onların hizmetini lütufmuş gibi görüyoruz.
belediyenin borç batağın olması engel değil dediğim gibi projeler hazırlanır büyük şehir belediyelerinin yaptığı gibi şirketler kurulur hem hizmet yapılır hem gelir sağlanır. ki van tarih ve coğrafya anlamında doğudaki diğer şehirlerden çok daha avantajlı durumda.
belediye bir turizm şirketi açıp göl kenarına da sosyal tesis kurarak hem turizm faaliyeti yapar hemde gelir sağlar.
göl kenarına şehrin içine sosyal tesisler açıp restoran ve cafe hizmeti sunabilir. erek su gibi tesis açıp hazır su satabilir. bunun gibi daha çok proje üretilebilir. bunlar yapıcı olumlu eleştrilerdir.
maalesefki takım tutar gibi parti tutulduğu için eleştriyi de kötü anlıyoruz. oysaki eleştri yapıcıdır, eksikleri gedikleri gidermek için şanstır ve olgunlaştırır.
belediyenin görevi sadece yol yapmak kaldırım yapmak değidir yerel yönetim olarak her faaliyeti yapmak zorundadır. şehirde doğru dürüst sağlık denetimi yapılmıyor lokantaları fırınları pislik götürüyor bu da belediye ve sağlık müdürlüğünün görevidir böyle birşey yapılıyor mu?
kapalı mekanlarda sigara içmek yasak olmasına karşın vandaki kafelerde püfür püfür sigara içiliyor.
ben vergi ödüyorum ve bu şehirde yaşıyorum belediyeden hizmet beklemek, eksiklerini söylemek ve olmasını istediğimi söylemek benim ve herkesin en doğal hakkıdır.
oy verip vermemek önemli değil seçilmiş olması hizmet etmeye mecbur olduğu anlamına gelir. borcu varsa da dediğim gibi büyük belediyeleri model alıp gelir sağlayabilirler.