Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Dini Konular > Dini Hikayeler

Dini Hikayeler Kişilerin başından geçen dini olaylar burda

Konu Araçları Stil
Alt 25/06/08, 12:17   #1
Mattet
Cumhurbaşkanı

Mattet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 48 Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute
Arrow semavi dinlerde KÖLELİK.. yorumsuz

Kuran

BAKARA SURESİ: 178 Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında üzerinize kısas yazılmıştır. Hür kişiye karşılık hür, köleye karşılık köle, dişiye karşılık dişi... Kim kardeşi tarafından herhangi bir şekilde affa uğrarsa, bu durumda örfü izlemek ve affedene en güzel biçimde bir ödeme yapmak gerekir. İşte bu, Rabbinizden size bir hafifletme ve bir rahmettir. Kim bundan sonra azgınlık ve düşmanlık ederse onun için korkunç bir azap vardır.

BAKARA SURESİ: 196 Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer engellenirseniz, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak şeklinde bağışta bulunmanın kolayınıza geleni yeterlidir. Bağış, kendi yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olan yahut başından rahatsızlığı bulunan oruç tutarak yahut sadaka vererek veya kurban keserek/Allah'a yakınlık için Kâbe'ye bir şey bağışlayarak fidye yoluna gitsin. Güvene kavuştuğunuzda, hacca kadar umreden yararlanmak isteyen, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak türünden kolayına gelen bir bağışta bulunsun! Bunu bulamayan oruç tutsun: Bu, üç günü hacda, yedi günü döndüğünüzde, tam on gündür. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da oturmayan kişi içindir. Allah'tan sakının ve bilin ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

BAKARA SURESİ: 221 Müşrik kadınlarla, onlar iman edinceye kadar evlenmeyin. Özgürlüğünden yoksun inanmış bir kadın, müşrik bir kadından -müşrik kadın sizin hoşunuza gitse de- çok daha hayırlıdır. Müşrik erkeklerle de onlar iman edinceye kadar nikâhlanmayın. İnanmış bir köle, müşrik bir erkekten -o hoşunuza gitse de- çok daha hayırlıdır. Bu müşrikler sizleri ateşe çağırır. Allah ise sizi, izniyle cennete ve affa çağırır. Ve ayetlerini insanlara açık açık bildirir ki, düşünüp öğüt alabilsinler.

NİSA SURESİ : 25 İnanmış hür kadınları nikâhlama genişliğine gücü yetmeyeniniz, ellerinizin altındaki genç, mümin köle kızlarıdan biriyle evlensin. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Hep birbirinizdensiniz. O halde onları, ailelerinin izniyle nikâhlayın. Gizli dost edinmeyerek, zinadan uzak kalarak, iffetli hanımlar olmaları şartıyla onların mehirlerini örfe uygun bir biçimde verin. Evliliğe geçtikten sonra bir fuhuş yaparlarsa onlara, hür kadınlara uygulanan cezasının yarısı uygulanacaktır. Bu, köle ile evlenme yolu, günaha ve sıkıntıya girmekten korkanınız içindir. Sabretmeniz sizin için daha hayırlıdır. Allah çok affedici, çok merhametlidir.

MAİDE SURESİ : 76 Söyle onlara: "Allah'ın yanında bir de, size zarar yahut yarar sağlama gücü olmayan şeylere mi kölelik/kulluk ediyorsunuz? Allah, en iyi duyan, en iyi bilenin ta kendisidir."

NAHL SURESİ : 75 Allah şöyle bir örnekleme yaptı: Hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının eşyası durumunda bir kul/köle ile bizden bir güzel rızıkla rızıklandırdığımız ve ondan gizli-açık dağıtan bir kişi. Bunlar aynı olur mu?! Bütün övgüler Allah'adır ama onların çokları bilmiyorlar.

ENBİYA SURESİ : 98 Siz ve Allah'ın berisinden, kulluk/kölelik ettikleriniz, cehennem odunusunuz. Hepiniz oraya gireceksiniz.

MÜMİNUN SURESİ : 47 Şöyle dediler: "Kendilerine bağlı toplum bize kulluk-kölelik ederken, biz kalkıp bizim gibi iki insan olan şu adamlara mı inanacağız?"

ŞUARA SURESI: 22 "O başıma kaktığın nimet, İsrailoğullarını köle yapmana karşılıktı."

ANKEBUT SURESİ : 17 "Allah'ın berisinden; bir takım putlara tapıyorsunuz, yalan/iftira üretiyorsunuz. Sizin Allah dışında kulluk/kölelik ettikleriniz size hiçbir rızık veremezler. Rızkı Allah katında arayın; O'na kulluk edin, O'na şükredin. O'na döndürüleceksiniz."

İNCİL

MATTA: Mat.8: 9 Ben de buyruk altında bir adamım, benim de buyruğumda askerlerim var. Birine, 'Git' derim, gider; ötekine, 'Gel' derim, gelir; köleme, 'Şunu yap'derim, yapar."

MATTA: Mat.10: 24 "Öğrenci öğretmeninden, köle efendisinden üstün değildir.

MATTA: Mat.10: 25 Öğrencinin öğretmeni gibi, kölenin de efendisi gibi olması yeterlidir.İnsanlar evin efendisine Baalzevul* derlerse, ev halkına neler demezler!"

MATTA: Mat.13: 27 "Mal sahibinin köleleri gelip ona şöyle dediler: 'Efendimiz, sen tarlana iyi tohum ekmedin mi? Bu deliceler nereden çıktı?'

MATTA: Mat.13: 28 "Mal sahibi, 'Bunu bir düşman yapmıştır' dedi. "'Gidip deliceleri toplamamızı ister misin?' diye sordu köleler.

MATTA: Acımasız Köle Benzetmesi

MATTA: Mat.18: 23 Şöyle ki, Göklerin Egemenliği, köleleriyle hesaplaşmak isteyen bir krala benzer.

MATTA: Mat.18: 24 Kral hesap görmeye başladığında kendisine, borcu on bin talantı bulan bir köle getirildi.

MATTA: Mat.18: 25 Kölenin ödeme gücü olmadığından efendisi onun, karısının, çocuklarının ve bütün malının satılıp borcun ödenmesini buyurdu.

MATTA: Mat.18: 26 Köle yere kapanıp efendisine, 'Ne olur, sabret! Bütün borcumu ödeyeceğim' dedi.

MATTA: Mat.18: 27 Efendisi köleye acıdı, borcunu bağışlayıp onu salıverdi.

MATTA: Mat.18: 28 "Ama köle çıkıp gitti, kendisine yüz dinar borcu olan başka bir köleye rastladı. Onu yakalayıp, 'Borcunu öde' diyerek boğazına sarıldı.

MATTA: Mat.18: 29 Bu köle yüzüstü yere kapandı, 'Ne olur, sabret! Borcumu ödeyeceğim' diye yalvardı.

MATTA: Mat.18: 30 Ama ilk köle bunu reddetti. Gitti, borcunu ödeyinceye dek adamı zindana kapattı.

MATTA: Mat.18: 31 Öteki köleler, olanları görünce çok üzüldüler. Efendilerine gidip bütün olup bitenleri anlattılar.

MATTA: Mat.18: 32 "Bunun üzerine efendisi köleyi yanına çağırdı. 'Ey kötü köle!' dedi. 'Bana yalvardığın için bütün borcunu bağışladım.

MATTA: Mat.18: 33 Benim sana acıdığım gibi, senin de köle arkadaşına acıman gerekmez miydi?'

MATTA: Mat.21: 34 Bağbozumu yaklaşınca, üründen kendisine düşeni almaları için kölelerini bağcılara yolladı.

MATTA: Mat.21: 35 Bağcılar adamın kölelerini yakaladı, birini dövdü, birini öldürdü, ötekini de taşladı.

MATTA: Mat.21: 36 Bağ sahibi bu kez ilkinden daha çok sayıda köle yolladı. Bağcılar bunlara da aynı şeyi yaptılar.

MATTA: Mat.22: 3 Kral şölene davet ettiklerini çağırmak üzere kölelerini gönderdi, ama davetliler gelmek istemedi.

MATTA: Mat.22: 4 "Kral yine başka kölelerini gönderirken onlara dedi ki, 'Davetlilere şunu söyleyin: Bakın, ben ziyafetimi hazırladım. Sığırlarım, besili hayvanlarım kesildi. Her şey hazır, buyrun şölene!'

MATTA: Mat.22: 6 Öbürleri de kralın kölelerini yakalayıp hırpaladılar ve öldürdüler.

MATTA: Mat.22: 8 "Sonra kölelerine şöyle dedi: 'Düğün şöleni hazır, ama çağırdıklarım buna layık değilmiş.

MATTA: Mat.22: 10 Böylece köleler yollara döküldü, iyi kötü kimi buldularsa, hepsini topladılar. Düğün yeri konuklarla doldu.

MATTA: Mat.24: 45 "Efendinin, hizmetkârlarına vaktinde yiyecek vermek için başlarına atadığı güvenilir ve akıllı köle kimdir?

MATTA: Mat.24: 46 Efendisi eve döndüğünde işinin başında bulacağı o köleye ne mutlu!

MATTA: Mat.24: 48-51 Ama o köle kötü olur da içinden, 'Efendim gecikiyor' der ve öteki köleleri dövmeye başlarsa, sarhoşlarla birlikte yiyip içerse, efendisi, onun beklemediği günde, ummadığı saatte gelecek, onu şiddetle cezalandırıp ikiyüzlülerle bir tutacak. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır."

MATTA: Mat.25: 14 "Göksel egemenlik, yolculuğa çıkan bir adamın kölelerini çağırıp malını onlara emanet etmesine benzer.

MATTA: Mat.25: 19 "Uzun zaman sonra bu kölelerin efendisi döndü, onlarla hesaplaşmaya oturdu.

MATTA: Mat.25: 21 "Efendisi ona, 'Aferin, iyi ve güvenilir köle!' dedi. 'Sen küçük işlerde güvenilir olduğunu gösterdin, ben de seni büyük işlerin başına geçireceğim. Gel, efendinin şenliğine katıl!'

MATTA: Mat.25: 23 "Efendisi ona, 'Aferin, iyi ve güvenilir köle!' dedi. 'Sen küçük işlerde güvenilir olduğunu gösterdin, ben de seni büyük işlerin başına geçireceğim. Gel, efendinin şenliğine katıl!'

MATTA: Mat.25: 26-27 "Efendisi ona şu karşılığı verdi: 'Kötü ve tembel köle! Ekmediğim yerden biçtiğimi, harman savurmadığım yerden devşirdiğimi bildiğine göre paramı faize vermeliydin. Ben de geldiğimde onu faiziyle geri alırdım...

MATTA: Mat.25: 30 Şu yararsız köleyi dışarıya, karanlığa atın. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır.'"

MATTA: Mat.26: 51 İsa'yla birlikte olanlardan biri, ani bir hareketle kılıcını çekti, başkâhinin kölesine vurup kulağını uçurdu.

MARKOS: Mar.12: 2 Mevsimi gelince bağın ürününden payına düşeni almak üzere bağcılara bir köle yolladı.

MARKOS: Mar.12: 3 Bağcılar köleyi yakalayıp dövdü ve eli boş gönderdi.

MARKOS: Mar.12: 4 Bağ sahibi bu kez onlara başka bir köle yolladı. Onu da başından yaralayıp aşağıladılar.

MARKOS: Mar.12: 5 Birini daha yolladı, onu öldürdüler. Daha birçok köle yolladı. Kimini dövüp kimini öldürdüler.

MARKOS: Mar.13: 34 Bu, yolculuğa çıkan bir adamın durumuna benzer. Evinden ayrılırken kölelerine yetki ve görev verir, kapıdaki nöbetçiye de uyanık kalmasını buyurur.

MARKOS: Mar.14: 47 İsa'nın yanında bulunanlardan biri kılıcını çekti, başkâhinin kölesine vurup kulağını uçurdu.

LUKA: Luk.7: 2 Orada bir yüzbaşının çok değer verdiği kölesi ölüm döşeğinde hasta yatıyordu.

LUKA: Luk.7: 3 İsa'yla ilgili haberleri duyan yüzbaşı, gelip kölesini iyileştirmesini rica etmek üzere O'na Yahudiler'in bazı ileri gelenlerini gönderdi.

LUKA: Luk.7: 8 Ben de buyruk altında bir görevliyim, benim de buyruğumda askerlerim var. Birine, 'Git' derim, gider; ötekine, 'Gel' derim, gelir; köleme, 'Şunu yap' derim, yapar."

LUKA: Luk.7: 10 Gönderilenler eve döndüklerinde köleyi iyileşmiş buldular.

LUKA: Luk.12: 36 Düğün şenliğinden dönecek olan efendilerinin gelip kapıyı çaldığı an kapıyı açmak için hazır bekleyen köleler gibi olun.

LUKA: Luk.12: 37 Efendileri geldiğinde uyanık bulunan kölelere ne mutlu! Size doğrusunu söyleyeyim, efendileri beline kuşağını bağlayacak, kölelerini sofraya oturtacak ve gelip onlara hizmet edecek.

LUKA: Luk.12: 38 Efendi gecenin ister ikinci, ister üçüncü nöbetinde*fx* gelsin, uyanık bulacağı kölelere ne mutlu!

LUKA: Luk.12: 43 Efendisi eve döndüğünde işinin başında bulacağı o köleye ne mutlu!

LUKA: Luk.12: 45-46 Ama o köle içinden, 'Efendim gecikiyor' der, kadın ve erkek hizmetkârları dövmeye, yiyip içip sarhoş olmaya başlarsa, efendisi, onun beklemediği günde, ummadığı saatte gelecek, onu şiddetle cezalandırıp imansızlarla bir tutacaktır.

LUKA: Luk.12: 47 "Efendisinin isteğini bilip de hazırlık yapmayan, onun isteğini yerine getirmeyen köle çok dayak yiyecek.

LUKA: Luk.14: 17 Şölen saati gelince davetlilere, 'Buyurun, her şey hazır' diye haber vermek üzere kölesini gönderdi.

LUKA: Luk.14: 21 "Köle geri dönüp durumu efendisine bildirdi. Bunun üzerine ev sahibi öfkelenerek kölesine, 'Koş' dedi, 'Kentin caddelerine, sokaklarına çık; yoksulları, kötürümleri, körleri, sakatları buraya getir.'

LUKA: Luk.14: 22 "Köle, 'Efendim, buyruğun yerine getirilmiştir, ama daha yer var' dedi.

LUKA: Luk.14: 23 "Efendisi köleye, 'Çıkıp yolları ve çit boylarını dolaş, bulduklarını gelmeye zorla da evim dolsun' dedi.

LUKA: Luk.15: 22 "Babası ise kölelerine, 'Çabuk, en iyi kaftanı getirip ona giydirin!' dedi. 'Parmağına yüzük takın, ayaklarına çarık giydirin!

LUKA: Luk.15: 28-29 "Büyük oğul öfkelendi, içeri girmek istemedi. Babası dışarı çıkıp ona yalvardı. Ama o, babasına şöyle yanıt verdi: 'Bak, bunca yıl senin için köle gibi çalıştım, hiçbir zaman buyruğundan çıkmadım. Ne var ki sen bana, arkadaşlarımla eğlenmem için hiçbir zaman bir oğlak bile vermedin.

LUKA: Luk.17: 7 "Hanginizin çift süren ya da çobanlık eden bir kölesi olur da, tarladan dönüşünde ona, 'Çabuk gel, sofraya otur' der?

LUKA: Luk.17: 9 Verdiği buyrukları yerine getirdi diye köleye teşekkür eder mi?

LUKA: Luk.19: 13 Gitmeden önce kölelerinden onunu çağırıp onlara birer mina verdi. 'Ben dönünceye dek bu paraları işletin' dedi.

LUKA: Luk.19: 15 "Adam kral atanmış olarak geri döndüğünde, parayı vermiş olduğu köleleri çağırtıp ne kazandıklarını öğrenmek istedi.

LUKA: Luk.19: 17 "Efendisi ona, 'Aferin, iyi köle!' dedi. 'En küçük işte güvenilir olduğunu gösterdiğin için on kent üzerinde yetkili olacaksın.'

LUKA: Luk.19: 22 "Efendisi ona, 'Ey kötü köle, seni kendi ağzından çıkan sözle yargılayacağım' dedi. 'Kendinden koymadığını alan, ekmediğini biçen sert bir adam olduğumu bildiğine göre,

LUKA: Luk.20: 10 Mevsimi gelince, bağın ürününden payına düşeni vermeleri için bağcılara bir köle yolladı. Ama bağcılar köleyi dövüp eli boş gönderdiler.

LUKA: Luk.20: 11 Bağ sahibi başka bir köle daha yolladı. Bağcılar onu da dövdüler, aşağılayıp eli boş gönderdiler.

LUKA: Luk.22: 50 İçlerinden biri başkâhinin kölesine vurarak sağ kulağını uçurdu.

LUKA: Luk.22: 51 Ama İsa, "Bırakın, yeter!" dedi, sonra kölenin kulağına dokunarak onu

YUHANNA: Yu.4: 51 Daha yoldayken köleleri onu karşılayıp oğlunun yaşadığını bildirdiler.

YUHANNA: Yu.8: 33 "Biz İbrahim'in soyundanız" diye karşılık verdiler, "Hiçbir zaman kimseye kölelik etmedik. Nasıl oluyor da sen, 'Özgür olacaksınız' diyorsun?"

YUHANNA: Yu.8: 34 İsa, "Size doğrusunu söyleyeyim, günah işleyen herkes günahın kölesidir" dedi.

YUHANNA: Yu.8: 35 "Köle ev halkının sürekli bir üyesi değildir, ama oğul sürekli üyesidir.

YUHANNA: Yu.13: 16 Size doğrusunu söyleyeyim, köle efendisinden, elçi de kendisini gönderenden üstün değildir.

YUHANNA: Yu.15: 20 Size söylediğim sözü hatırlayın: 'Köle efendisinden üstün değildir.' Bana zulmettilerse, size de zulmedecekler. Benim sözüme uydularsa, sizinkine de uyacaklar.

YUHANNA: Yu.18: 10 Simun Petrus yanında taşıdığı kılıcı çekti, başkâhinin Malkus adındaki kölesine vurup sağ kulağını kopardı.

YUHANNA: Yu.18: 18 Hava soğuk olduğu için köleler ve nöbetçiler yaktıkları kömür ateşinin çevresinde durmuş ısınıyorlardı. Petrus da onlarla birlikte ayakta ısınıyordu.

YUHANNA: Yu.18: 26 Başkâhinin kölelerinden biri, Petrus'un, kulağını kestiği adamın akrabasıydı. Bu köle Petrus'a, "Bahçede, seni O'nunla birlikte görmedim mi?" diye sordu.

TEWRAT

YARATILIŞ KİTABI : Yar.9: 25 şöyle dedi: "Kenan'a lanet olsun, Köleler kölesi olsun kardeşlerine.

YARATILIŞ KİTABI : Yar.12: 16 Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar,sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

YARATILIŞ KİTABI : Yar.15: 13 RAB Avram'a şöyle dedi: "Şunu iyi bil ki, senin soyun yabancı bir ülkede, gurbette yaşayacak. Dört yüz yıl kölelik edip baskı görecek.

YARATILIŞ KİTABI : Yar.32: 5 Öküzlere, eşeklere, davarlara, erkek ve kadın kölelere sahipoldum. Efendimi hoşnut etmek için önceden haber gönderiyorum.'"
YARATILIŞ KİTABI : Yar.32: 19 İkinci ve üçüncü köleye, sürülerin peşinden giden herkeseaynı buyruğu verdi: "Esav'la karşılaştığınızda aynı şeyleri söyleyeceksiniz.

YARATILIŞ KİTABI : Yar.39: 17 Ona da aynı şeyleri anlattı: "Buraya getirdiğin İbrani köleyanıma gelip beni aşağılamak istedi.
YARATILIŞ KİTABI : Yar.41: 12 Orada bizimle birlikte muhafız birliği komutanının kölesi İbrani bir genç vardı. Gördüğümüz düşleri ona anlattık. Bize bir bir yorumladı.

YARATILIŞ KİTABI : Yar.43: 18 Ne var ki kardeşleri Yusuf'un evine götürüldükleri içinkorktular. "İlk gelişimizde torbalarımıza konan para yüzündengötürülüyoruz galiba!" dediler, "Bize saldırıp egemen olmak, biziköle edip eşeklerimizi almak istiyor."

YARATILIŞ KİTABI : Yar.44: 9 Kullarından birinde çıkarsa öldürülsün, geri kalanlarefendimin kölesi olsun."
MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.13: 3 Musa halka, "Mısır'dan, köle olduğunuz ülkeden çıktığınız bugünü anımsayın" dedi, "Çünkü RAB güçlü eliyle sizi oradan çıkardı. Mayalı hiçbir şey yenmeyecek.
MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.12: 44 Ama satın aldığınız köleler sünnet edildikten sonra ondanyiyebilir.
MISIRDAN ÇIKIŞ : Kölelere Nasıl Davranmalı(Yas.15:12-18)
MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.21: 2 "İbrani bir köle satın alırsan, altı yıl kölelik edecek, amayedinci yıl karşılık ödemeden özgür olacak.

MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.21: 5 "Ama köle açıkça, 'Ben efendimi, karımla çocuklarımıseviyorum, özgür olmak istemiyorum' derse,

MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.21: 6 efendisi onu yargıç huzuruna*fş* çıkaracak. Kapıya ya dakapı sövesine yaklaştırıp kulağını bizle delecek. Böylece köle yaşam boyu efendisine hizmet edecek.D Not 21:6 "Yargıç huzuru" ya da "Tanrı huzuru". Tanrı huzuru tapınma yeri anlamına gelebilir.

MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.21: 7 "Eğer bir adam kızını cariye olarak satarsa, kız erkek köleler gibi özgür bırakılmayacak.

MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.21: 20 "Bir adam erkek ya da kadın kölesini değnekle döverkenöldürürse, kesinlikle cezalandırılacaktır.
HAKİMLER : Hak.2: 14 Bunun üzerine RAB İsrail'e öfkelendi. Onları, her şeylerinialan yağmacıların eline teslim etti; artık karşı koyamadıklarıçevredeki düşmanlarının kölesi yaptı.

HAKİMLER : Hak.6: 8 RAB onlara bir peygamber gönderdi. Peygamber onlara şöylededi: "İsrail'in Tanrısı RAB diyor ki, 'Sizi Mısır'dan bençıkardım, köle olduğunuz ülkeden ben getirdim.

RUT : Rut.2: 13 Rut, "Bana çok iyi davrandın, efendim" dedi. "Kölelerindenbiri olmadığım halde, söylediğin sözlerle beni teselli ettin, yüreğimi okşadın."
RUT : Rut.3: 9 Ona, "Kimsin sen?" diye sordu. Kadın, "Ben kölen Rut'um" diye yanıtladı. "Kölenle evlen*fe*. Çünkü sen yakın akrabamızsın" dedi.D Not 3:9 "Kölenle evlen": İbranice "Köleni eteğinle
2. TARİHLER : 2.Ta.28: 10 Şimdi de Yahuda ve Yeruşalim halkını kendinize kadın ve erkek köleler yapmayı düşünüyorsunuz. Tanrınız RAB'be karşı siz hiç suç işlemediniz mi?

2. TARİHLER : 2.Ta.36: 20 Kildan Kralı kılıçtan kurtulanları Babil'e sürdü. Bunlar Pers krallığı egemen oluncaya dek onun ve oğullarının köleleri olarak yaşadılar.

EZRA : Ezr.2: 65-67 Ayrıca 7 337 erkek ve kadın köle, kadınlı erkekli 200 ezgici, 736 at, 245 katır, 435 deve, 6 720 eşek vardı.

EZRA : Ezr.9: 8 "Şimdiyse Tanrımız RAB bir an için bize acıdı. Sürgündenkurtulan bir azınlık bıraktı bize. Kutsal yerinde bize sarsılmazbir destek verdi. Gözlerimizi aydınlattı. Köleliğimizde bizeyenilenme fırsatı sağladı.

EZRA : Ezr.9: 9 Köle olduğumuz halde Tanrımız bizi köle bırakmadı. Perskrallarının bize iyi davranmalarını sağladı: Tanrımız'ınTapınağı'nı yeniden kurmak, yıkık yerleri onarmak için bizeyenilenme fırsatı verdi. Yeruşalim'de ve Yahuda'da bize birkorunma duvarı verdi.

NEHEMYA : Neh.5: 5 "Yahudi kardeşlerimizle aynı kanı taşımıyor muyuz? Bizimçocuklarımızın onlarınkinden ne farkı var? Oğullarımızıkızlarımızı köle olarak satmak zorunda kaldık. Kızlarımızdanbazıları cariye olarak satıldı bile. Çaresiz kaldık. Çünkütarlalarımız, bağlarımız başkalarının elinde."

NEHEMYA : Neh.7: 67-69 Ayrıca 7 337 erkek ve kadın köle, kadınlı erkekli 245 ezgici, 736 at, 245 katır*fg*, 435 deve, 6 720 eşek vardı.D Not 7:67-69 "736 at, 245 katır" sözleri Ezr.2:66'dan alınmıştır.

NEHEMYA : Neh.9: 17 Söz dinlemek istemediler, aralarında yaptığın harikalarıunuttular. Dikbaşlılık ettiler, eski kölelik yaşamlarına dönmekiçin kendilerine bir önder bularak başkaldırdılar. Ama senbağışlayan, iyilik yapan, acıyan, tez öfkelenmeyen, sevgisi enginbir Tanrı'sın. Onları terk etmedin.

Düşmeden Bulutlarda Koşmam GereK !
Mattet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 866
Alt 25/06/08, 12:17   #2
SenS
Çavuş

SenS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 18 SenS is a jewel in the rough SenS is a jewel in the rough SenS is a jewel in the rough

Paylasım için tşk.ler Matet
SenS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 11
Alt 25/06/08, 12:22   #3
Mattet
Cumhurbaşkanı

Tecrübe Puanı: 48 Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute Mattet has a reputation beyond repute

konuya duyarlılığın için teşekkür benden sens

Alt 25/06/08, 12:38   #4
firari
Mareşal

firari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 104 firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute firari has a reputation beyond repute

tşkler paylaşım için...

firari isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 613
Takımınız:
Alt 25/06/08, 12:39   #5
Mattet
Cumhurbaşkanı

teşekkür benden abiii saygılarımla

Alt 25/06/08, 18:01   #6
Erhan Murat
Çavuş

Erhan Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 Erhan Murat will become famous soon enough

Faydalı bir paylşaım. Teşekkür ederim.
Erhan Murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 20
Takımınız:
Alt 25/06/08, 20:10   #7
Mattet
Cumhurbaşkanı

teşekkürler güzel ilginizeee

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)