Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Serbest alan > Eğitim & Öğretim

Eğitim & Öğretim Ödev, tez, ÖSS, OKS, KPSS ile ilgili bilgiler ve paylaşımlar bu bölümde....

Konu Araçları Stil
Alt 07/08/08, 16:48   #1
_kolera_
Orgeneral

_kolera_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 22 _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough
Standart almanYAdA eGItIM

Eğitim Almanya
Almanca günümüzde halen İngilizce’den sonra iş dünyasında en çok kullanılan dildir. Bu nedenle her yıl, her yaştan pek çok kişi Almanca öğrenmek için Almanya’ya gitmektedir. Türkiye’de de özellikle mühendislik ve hukuk alanlarında çalışan profesyonellerin Almanca eğitimi için Frankfurt, Dusseldorf, Berlin, Münih gibi şehirlerde yoğunlaşan dil okullarına gittiği görülür.
Dil eğitimi için Almanya’da bulunan yabancı öğrencilerin çalışma izni yoktur.
Haftada minimum 20 derslik bir programa kayıt olunması gereken Almanya’da; 3 aya kadar süren kurslar için turist vizesi ile eğitim almak mümkünken, daha uzun süreli programlarda sonuçlanması bir kaç haftayı bulabilen öğrenci vizesine başvurmak gerekir.
Konaklama daha çok apartman paylaşımı ve yurtlar şeklindedir. Okullar aile yanında konaklama da ayarlayabilirler.
Toplu taşımanın gelişmiş olduğu Almanya; aynı zamanda tarihi yapıları, kültürü ve çeşitli festivalleriyle de pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Almanya’da yaşayan Türklerin çokluğu pratik yapabilme açısından göz önünde bulundurularak mümkün olduğunca Türk nüfusun az olabileceği şehirleri seçmekte fayda vardır.

YÜKSEK ÖĞRETİM HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Almanya’ya yüksek eğitimi almak için gelen öğrenciler için yüksek eğitim alabilecekleri kuruluşlar çok çeşitlidir. Genel olarak araştırma üniversiteleri adı altında anılan yüksek eğitim kurumları, Teknik Üniversiteler, Üniversite Statüsündeki Diğer Kuruluşlar, Fachhochschule’ler (FH veya uygulamalı bilimler üniversiteleri) ve Sanat ve Müzik Kolejlerinden oluşur. FH lerin alışılmış üniversitelerden en büyük farkı, prospektüslerinin ağırlıklı olarak uygulamaya dayanmasıdır. Yukarıda bahsedilen tüm yüksek eğitim kurumları devlet okulları olup, kapıları dünyanın tüm ülkelerinden gelen öğrencilere açıktır. Almanyada eğitim hakkında detaylı bilgi için bizi araryınız.
Sizin için hangi yüksek eğitim kurulunun en doğrusu olduğu, akademik hedeflerinizin neler olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. İlk yapmanız gereken, bu konuda bir karar vermek ve daha sonra kendiniz için en doğru akademik kurumu belirlemektir.
Lütfen Almanya’da eğitim ile ilgili kesin kararınızı vermeden aşağıdaki soruları cevaplandırın:
Almanya’da yerleşik bir yüksek eğitim kurumundan diploma sahibi mi olmak istiyorsunuz, yoksa Almanya’da misafir öğrenci olarak sadece birkaç yıl okuyup diplomanızı kendi ülkenizden mi almak istiyorsunuz?
Veya kendi ülkenizde üniversite diploması aldıktan sonra sadece ihtisas için mi Almanya’ya gitmek istiyorsunuz?
Almanya’daki herhangi bir FH den alınmış diplomanın ülkenizdeki denkliği konusunda danışmanlık aldınız mı?
Ülkenizin okumakta olduğunuz dalda ihtisaslaşmış profesyonellere ihtiyacı var mı?
Okumak istediğiniz dalda iş bulabilme ihtimaliniz yüksek mi?
Almanya’da yapacağınız eğitim yolculuğunuza başlamadan evvel, ülkenize geri dönüşünüzü, okuyacağınız dalda kariyer olasılıklarınızı ve Almanya’da yapacağınız eğitiminizin maddi yönünün ne şekilde ve kim tarafından karşılanacağı gibi konuların tamamiyle organize edilmiş olması gerekmektedir. Önemli olan Almanya’da yapacağınız eğitimin önünüzü açmasıdır, kısıtlaması değil.
__________________________________________________ _______________________

ÖĞRENCİLİK
SÖMESTR VE SÖMESTR TATİLLERİ

Okul yılı 2 sömestre ayrılmıştır. Kış sömestri Eylül/Ekim gibi, yaz sömestri ise Mart/Nisan gibi başlar. Bir sömestrin süresi 6 aydır, ancak ders dönemi 4 ila 5 ay sürer. Ders harici zaman, yani sömestr tatili tekrar, dönem ödevi hazırlama ve staj için kullanılır.

DİPLOMA İÇİN GEREKEN SÜRE 8 SÖMESTR
Almanya’da diploma için gereken süre 8 sömestrdir. Bu süre temel bilimler, ana bilimler ve pratik uygulama dönemlerine ayrılır. Genelde pratik uygulama dönemi (staj) okul süresince dersler ile birlikte yapılmaktadır.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN YAPMASI GEREKENLER

Yüksek eğitimi görmek isteyen, Avrupa Topluluğu Ülkeleri vatandaşları harici, tüm ülke vatandaşları bulundukları ülkenin Alman Konsolosluğundan öğrenci vizesi almalıdırlar. Almanya’da öğrenci olarak okuyacak kişilerin ülkeye kesinlikle turist vizesi kullanarak giriş yapmamaları gerekmektedir. Turist vizesi hiçbir şekilde öğrenci vizesine çevrilemez.
ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR
Öğrenci vizesi için Alman Konsolosluğuna aşağıdaki evraklar ile birlikte başvurmanız gerekmektedir.
Geçerli bir pasaport, 3 adet pasaport resmi ebatlarında resim
Önceki akademik hayatı ile ilgili bilgi, belge, diploma ve transkriptler
Mali yeterlilik belgesi ( ileride daha detaylı açıklanmıştır)
Sağlık sigorta belgesi
Alman Yüksek Eğitim Makamlarından kabul belgesi, yada elinize henüz kabulunüz ulaşmadı ise, kuruma başvurduğunuz, ve başvurunuzun inceleme altında olduğunu gösterir belge
Almanca’nızın yeterliliğinin ispatı, yada Almanca’nız yeterli değil ise, Almanya’da almayı planladığınız hızlandırılmış Almanca kursları kayıt belgesi
MALİ YETERLİLİK İSPATI
Almanya’da yüksek öğrenim gören çoğu yabancı uyruklu üniversite talebesi herhangi bir burs almadan eğitimlerine devam etmek durumundadır. Bu da mali durumunuzu gerçekçi olarak gözden geçirmeniz demektir. Öğrenci vizesi alabilmek için Alman yetkili makamlarını yüksek eğitiminizi tamamlayacak gerekli mali yapıya sahip olduğunuza inandırmak durumundasınız.

ÖĞRENCİ YURTLARI
Almanyadaki bir çok üniversitede klasik anlamda öğrenci yurtları bulunmamaktadır. Özellikle yabancı öğrenciler kiralık bir daire bulmak veya paylaşmak sureti ile öğrenciliklerini geçirebilirler.

EĞİTİM VE ÇALIŞMA
Öğrenci vizeniz size yalnızca Almanyada okuma olanağı sağlar, çalışma değil, vizeniz çalışma vizesi değildir.Almanyada eğitim esnasında çalışma izniniz yoktur. Ancak, Avrupa Topluluğu üyeleri dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler, çalışma vizesine gerek olmadan yılda 90 tam gün veya 180 yarım gün çalışma hakkına sahiptirler. Bu öğrencilerin çalışabilecekleri iş alanlarına dair herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

EĞİTİM DİLİ ALMANCA
Alman yüksek okullarında genelde Almanca eğitim verilmektedir. Bazı Yüksek Okullarda İngilizce eğitim de verilmektedir. Ancak Almanya’daki eğitim hayatınızın kolay ve bol seçenekli olabilmesi açısından Almanca bilgisi önerilir.

LİSAN YETERLİLİĞİ TESTİ
Eğer başvurunuz üniversiteye direk kayıt olabilecek yeterlilikte ise, herhangi bir giriş imtihanına (feststellungsprüfung) gerek duyulmadan direk kayıdınızı yaptırabilirsiniz. Ancak eğer ana dili Almanca olmayan bir ülkenin vatandaşı iseniz, üniversiteye başlamadan Almanca yeterlilik testine (DHS) tabi tutulacaksınız. Bu test Almanya’daki yüksek eğitim kurumları tarafından verildiği gibi, yaşadığınız ülkedeki lisanslı test merkezleri tarafından da TestDaF adı altında verilmektedir.

DHS SINAVI HAZIRLIK KURSLARI
Birçok Alman Yüksek Okulu yabancı öğrenciler için DHS sınavı hazırlık kursları sunmaktadır. Ancak bu kurslarda yer bulmak çok zordur, kurs muhteviyatı eğitim kurumları arasında değişiklik gösterebilir. Bu sebepten, devam edeceğiniz okulun kendi dil kursuna gitmeniz tavsiye olur.

ALMANYA ÜNİVERSİTELERİNE KABUL ŞARTLARI
Almanyada bir yüksek eğitim kurumuna kabul edilebilmeniz için en önemli şart Lise diplomanızın Almanya’da kabul görüp görmeyeceğidir. Eğer diplomanız tanınıyor ve dil yeterliliği testinden de geçti iseniz, okul başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer lise diplomanız yeterli bulunmaz ise giriş imtihanına (feststellungsprüfung) tabi tutulursunuz.

ALMANYA EĞİTİM SİSTEMİ
Alman eğitim sistemi Alman devletinin eğitime verdiği önem ve ayırdığı güçlü mali kaynak sonucu Avrupa'nın en başarılı egitim sistemi olmuştur. Refah düzeyinin yüksek olması ve teknolojinin tüm nimetlerini eğitime yönlendiren Alman devleti uzun vadeli çalışmalarının mahsulünü yetiştirdiği nitelikli kadrolarla almaktadır.Çocuk yuvalarından başlamak kaydıyla yüksek öğrenimin bitişine kadar olan tüm devlet okul ve üniversitelerinin giderlerinin büyük bölümünü devlet karşılamakta ve bu yönüyle halen Avrupa’nın parasız eğitim yapılan birkaç ülkesinden biri olma konumunu korumaktadır. Sosyal devlet olma özelliği nedeniyle öğrencilere birçok burs olanağı sunması sonucu Almanya özellikle üniversite öğrenimi görmek isteyen gençlere çok cazip gelmektedir. Bu sebepten Türk öğrencilerinin de genel tercihi Almanya’dır. Alman eğitim sisteminde temelden başlamak koşuluyla sırasıyla öğrenciler şu evrelerden geçerler:
Çocuk Yuvaları:İki ile beş yaş arasındaki çocukların devam ettiği ve ilk temel gelişim eğitimini aldığı çocuk yuvaları zorunlu eğitime tabii değildir. Ancak Almanların yüzde altmıştan fazlası çocuklarını yuvalara göndermektedirler.
Grundschule (İlköğretim Okulları):Almanyada egitim de ilkokul zorunludur. Çocuklar Grundschule’ye altı yaşında başlarlar ve dört sene temel düzeyde bir eğitim alırlar. Grundschule'den sonra öğrencilerin 3 farklı seçeneği vardır: bunlar Realschele, Hauptschel ve Gymanasiumdur.
Realschule (Ortaokul):Eğitim süresi altı yıldır. Hauptschule'ye göre eğitim düzeyi daha yüksektir. Genelde belli bir mesleğe yönelim için temel oluşturur. Realschuleabschluss ( Ortaokul Bitirme Sınavı) başarıyla tamamlayanlar genellikle bir mesleğe yönelik meslek okullarına yada meslek liselerine devam ederler.
Hauptschule:Hauptschule eğitim düzeyi basittir ve meslek yaşında kalifiye eleman yetiştirmek için temel bir eğitim sunar. Eğitim süresi beş yıldır.
Gymnasium (Lise):Tamamen üniversite ve akademik eğitime yönelik bir temel eğitim sunan gymnasium eğitim düzeyi grundschule sonrası en yüksek olan okuldur. Egitim süresi dokuz yıldır. Gymanasium'u bitiren öğrencilerin Abitur( lise bitirme) sertifikası sınavına girmeleri gerekmektedir. Ancak bu sınavı başarıyla verip Abitur sertifikasını alan öğrenciler üniversiteye girme hakkına sahip olabilmektedirler.
Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin Almanya’da üniversite eğitimi alabilmesi için kendi ülkelerinde en az on üç yıllık bir eğitim almaları ve Abitura denk bir sertifika belgelemesi gerekmektedir. Böyle bir eğitim sistemi olan ülkelerden gelen öğrenciler dil yeterlilik sınavından başarılı oldukları takdirde üniversiteye başlayabilmektedir. Ancak daha az eğitim gören yabancı öğrenciler üniversite eğitimlerine başlamadan önce bir yeterlilik sınavına girmek zorundadırlar. Türkiye'de de egitim 11 yıl olduğundan, yüksek öğrenimlerine Almanya'da devam etmek isteyen Türk öğrencilerin de bu sınava girmeleri gerekmektedir. Bunun dışında Türk öğrencilerin ÖSS sınavından başarılı olup kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Yabancı öğrencilerin Almanya'da üniversite eğitimlerine başlamadan önce DSH dil yeterlilik sınavına girerek, Almancalarının dersleri takip edebilecek düzeyde olduğunu da ispatlamaları gerekmektedir. Almanya'daki üniversiteler müracaat anında müracaatçılardan M II veya M III düzeyinde Almanca bilgisi (700-900 saat arası) istemektedirler. Türkiye'de Almanca tedrisatlı okullardan (Alman Lisesi, Avusturya Lisesi yada Anadolu Liseleri) mezun olanların okullarından Almanca bildiklerine dair alacakları belgeler genellikle Alman Üniversiteleri tarafından yeterli görülmektedir.Yada Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman Kültür Merkezlerinden dil seviye sınavından alınacak bir belge de genellikle kabul görmektedir.
Studienkolleg:Studienkolleg üniversite öncesi yabancı öğrencilerin katıldığı bir hazırlık sınıfıdır. Almanya’da üniversite öncesi eğitim 12 yıl olduğundan dolayı kendi ülkelerinde 11 yıl eğitim gören öğrencilere yöneliktir. Studienkolleg üniversiteler bünyesindedir ve ücretsizdir. Bu programa katılabilmek için iyi seviyede Almanca bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
Studienkolleg'e başvuru için öncelikle bir üniversiteye ön kayıt yaptırılmalıdır. Daha sonra eyalete bağlı eğitim kültür bakanlığına gerekli belgeler ile başvurulmalıdır. Gerekli belgeler şunlardır: Diplomanız, Almanca sertifikanız (minimum mittelstufe üzeri), üniversiteye ön kayıt yaptırdığınıza dair belge ve bir özgeçmiş. Bu belgelerin kopileri resmi daire veya noter taraından tasdik edilmeli ve Almanca tercümeli olmalıdır. Başvurunuz incelenip kabul edildikten sonra studienkolleg sınavına nerede gireceğinize dair size yazı gönderilir.
Eğer üniversitede öğrenim göreceğiniz bölüm matematik veya fen bilimleri ile ilgili ise sınavda Almanca ve genel kültür sorularının yanı sıra ikinci bir sınav olarak matematik sınavı yapılır. Sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversite okumaya hak kazanırlar.

_kolera_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 119
Takımınız:
Alt 07/08/08, 16:51   #2
neşşşla
Tuğgeneral

neşşşla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 neşşşla is infamous around these parts neşşşla is infamous around these parts

sen tam bi alamancı oldun bakıyom..saol canım...

büyümek istemem çünkü annem babam
yaşlanır......
neşşşla isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 40
Alt 07/08/08, 16:52   #3
_kolera_
Orgeneral

Tecrübe Puanı: 22 _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough

yok be aklima konu gelmio

Takımınız:
Alt 07/08/08, 16:54   #4
neşşşla
Tuğgeneral

neşşşla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 neşşşla is infamous around these parts neşşşla is infamous around these parts

büyümek istemem çünkü annem babam
yaşlanır......
neşşşla isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 40
Alt 07/08/08, 16:55   #5
_kolera_
Orgeneral

Takımınız:
Alt 09/08/08, 17:37   #6
SiBoLOqY
Cumhurbaşkanı

SiBoLOqY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 97 SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute

Saol..

Yokluğun, cehennemin öbür adıdır ..
Üşüyorum !

Kapama gözlerini ..

SiBoLOqY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 505
Takımınız:
Alt 09/08/08, 19:50   #7
legend__1905
Tuğgeneral

legend__1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 20 legend__1905 is a jewel in the rough legend__1905 is a jewel in the rough legend__1905 is a jewel in the rough legend__1905 is a jewel in the rough

tşkrler

legend__1905 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 88
Takımınız:
Alt 09/08/08, 20:47   #8
_kolera_
Orgeneral

bisi diil

Takımınız:
Alt 10/08/08, 20:48   #9
By_Espr!C
Guest

By_Espr!C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

güzel paylaşım tşkrler şüheda
Konu Sayısı: 4049

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)