Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Spor > Futbol > Fenerbahçe

Konu Araçları Stil
Alt 12/08/08, 13:59   #1
Neutralizer
Yasaklı kullanıcı

Neutralizer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute Neutralizer has a reputation beyond repute
Standart Başkan'a Ilginç Benzetme!..

O, Türk Futbolu’nun Cem Karaca’sı. Yimpaş Yozgatspor formasıyla başlayan Türkiye macerasında Fenerbahçeli olduğu yıllar akıllarda yer etti. Fenerbahçe’nin son zamanlarda yaşadığı belki de en çalkantılı dönemler onun futbolculuğuna denk geldi. O da bundan şikâyetçi zaten. Belki daha huzurlu bir takım ortamı bulabilseydi, şimdi halen sarı-lacivertli forma altında oynuyor olabilirdi. Ne dersiniz?

Geçtiğimiz sezon Bank Asya 1. Lig’de İstanbulspor forması giyen Cem Karaca, MARATON.COM.TR’nin konuğu oldu.

Bu röportajımızı ilgiyle ve yüzünüzde oluşacak bir gülümsemeyle okuyacağınıza inanıyoruz.

İşte siz MARATON.COM.TR okurları için yaptığımız Cem Karaca röportajı:

MARATON.COM.TR: FUTBOL HAYATINA ALMANYA’DA BAŞLADIN VE SONRA TÜRKİYE’YE GELDİN. BU YÜZDEN HİÇ PİŞMAN OLDUN MU?

Cem KARACA: Ben hata yaptığımı düşünmüyorum. 8 senedir Türkiye’deyim ve bunun 7 senesini Süper Lig’de oynadım. Her sene ortalama 25 karşılaşmada görev aldım. Maddi anlamda da iyi paralar kazandım. Geçen senede İstanbulspor’da top oynadım. Ben Türkiye’de güzel zaman geçirdim ailem de Türkiye’de çok mutlu. Eşim yabancı olmasına rağmen Türkiye’den ayrılmak istemiyor. Çocuklarım da burada okula gidiyor. Ben Almanya’da bir takımla anlaşmıştım ama ailem için geri geldim.

“BÜYÜDÜĞÜM ŞEHRİN TAKIMIYLA ANLAŞTIM

MARATON.COM.TR: ALMANYA’DA HANGİ TAKIMLA ANLAŞTINIZ?

Cem KARACA: FSV Frankfurt, Almanya’da ikinci liginde bir takım. İkinci lige yeni çıkmış bir takım. Almanya’da benim büyüdüğüm şehrin takımı. Biz her konuda anlaşmıştık ama eşim burada yaşamak istediği için bu transfer gerçekleşmedi.

MARATON.COM.TR: TÜRKİYE’DE GÖRÜŞTÜĞÜN TAKIMLAR VAR MI?

Cem KARACA: Birkaç takım var. Bir teknik direktör lig bitmeden önce bana söz vermişti ama sonra telefonlarıma bile çıkmadı. Yerli hocaların zayıf tarafı bu oluyor. Her konuda anlaşmıştık ama sonra hoca kayboldu telefonla ulaşamadım. Türk teknik direktörler istedikleri oyuncuları yönetimlere aldıramıyorlar “ben seni istiyorum ama yönetim istemiyor” diyorlar. Türkiye’de baktığınız zaman nasıl transferler oluyor çok garip. İki sene futbol oynamamış oyuncu transfer yapıyor. 37–38 yaşında ki bir futbolcu transfer yapıyor. Türkiye’de ilişkiler üstüne transfer yapılıyor. Kariyere bakarak ve oynadığı performansa bakarak transfer çok az yapılıyor.

MARATON.COM.TR: KAISERSLAUTERN’DE 1 SEZONDA 12 GOL ATMIŞSIN BUNU KENDİ KANADINDA OYNAYARAK MI YAPTIN? YOKSA BAŞKA BİR MEVKİDEMİ OYNUYORDUN?

Cem KARACA: Ben futbola başladığımdan bu yana hep sol bek ve sol açık pozisyonunda oynadım. Fenerbahçe’de de bu pozisyonlarda oynadım. Kaiserlautern iyi bir takımdı. Öne çok çıkıyordum. Sol ayağım da iyidir, o yüzden bu goller geldi. Türkiye’de de Konyaspor’da aynı pozisyonda 5 gol atmıştım.

“FENERBAHÇE’DE ÇOK ŞANSSIZ BİR DÖNEMDE FORMA GİYDİM”

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE’YE TRANSFER OLDUĞUNDA HAYATINDA NELER DEĞİŞTİ?

Cem KARACA: Çok büyük bir camiaya geldiğimi gördüm. Fenerbahçe’de 16 karşılaşmada forma giydim. Çok güzel bir zaman geçirdim. Ancak şanssız bir dönemde gelmiştim Fenerbahçe’ye. Ortegaların kaçtığı Lorant zamanında gelmiştim ve gerçekten çok şanssız bir dönemdi.

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE’YE TRANSFERİNİ LORANT MI İSTEMİŞTİ?

Cem KARACA: Aziz Yıldırım transfer etti beni. Galatasaray’a transfer oluyordum ben ama Aziz Yıldırım araya girerek transferimi gerçekleştirdi.

“BAZEN ‘GALATASARAY’A MI GİTSEYDİM’ DİYORUM”

MARATON.COM.TR: PİŞMAN OLDUN MU KEŞKE GALATASARAY’A GİTSEYDİM DİYE?

Cem KARACA: Ben 1,5 sene Fenerbahçe’de kaldım. Bazen soruyorum kendime açıkçası “Galatasaray’a gitseydim belki hala orada oynuyor olur muydum?” diye. Ama o Fenerbahçe damgasını yediğim için de mutluyum. İnsanlar Fenerbahçeli Cem diye tanıyorlar beni.

“TAKIM TUTMUYORDUM AMA FENERBAHÇE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRÜNCE FENERLİ OLDUM”

MARATON.COM.TR: FUTBOLA İLGİ DUYDUĞUNDA VAR MIYDI FENERBAHÇE’YE BİR SEMPATİN YA DA BAŞKA BİR TAKIMI MI TUTUYORDUN?

Cem KARACA: Avrupa’da 90’lı yıllarda bir tek Galatasaray tanınıyordu. O zamanlar Xanax maçlarından dolayı falan çok sempati vardı ama Fenerbahçe’ye transfer olduktan ve camianın büyüklüğünü gördükten sonra Fenerbahçeli oldum. Yoksa takım tutmuyordum. Artık Fenerbahçe’yi tutuyorum.

“GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ FENERBAHÇE’YDİ”

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE FORMASI GİYMİŞ BİR FUTBOLCU OLARAK O ZAMANKİ FENERBAHÇE İLE ŞİMDİ Kİ FENERBAHÇE’Yİ KIYASLAR MISIN?

Cem KARACA: Benim dönemimdeki Fenerbahçe gelmiş geçmiş en iyi Fenerbahçe takımıydı. Baktığınız zaman Whasington, Ortega, Ceyhun, Yusuf, Serhat, Ogün ve Abdullah vardı takımda. Müthiş bir kadroya sahiptik ama yanlış hoca tercihleri ve bazı sıkıntılardan dolayı çok kötü bir sezon geçirdik. Şanssız bir seneydi.

MARATON.COM.TR: SONRA SANA GÖRE HOCA SEÇİMİ YANLIŞ MIYDI? LORANT’I ALMANYA’DAN TANIYOR MUYDUN?

Cem KARACA: Lorant’ı Almanya’dan tanıyordum. Ama bir tanışıklığımız yoktu. Kendisi 1860 Munich’in hocasıydı ve iyi bir teknik direktördü Almanya için. Lorant, Fenerbahçe’de şansız bir hocalık dönemi geçirdi. Fenerbahçe’de hoca olmak kolay bir iş değil. O zamanlar biz ilk Feyenord maçına çıkıyorduk Lorant, Ortega’yı kesmişti. Ve o ilk maçtan sonra başladı problemler.

“ARAGONES ÇOK İYİ HOCA. KÖTÜ BİLE OLSA AVRUPA ŞAMPİYONU”

MARATON.COM.TR: ŞU ANKİ FENERBAHÇE’Yİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUN? ARAGONES TAKIMIN BAŞINA GETİRİLDİ.

Cem KARACA: Teknik direktörlüğü tartışılmaz. Avrupa Şampiyonu olmuş bir takımın teknik direktörü. Kötü bile bir hoca olsa şuan Avrupa şampiyonu bir hoca.

MARATON.COM.TR: ARAGONES AVRUPA ŞAMPİYONU OLMADAN FENERBAHÇE’YE GELMİŞ OLSAYDI NE GİBİ TEPKİLER ALIRDI?

Cem KARACA: Baktığınız zaman Galatasaray’la geçen sene çok dalga geçildi Feldkamp’ın yaşından dolayı. Şimdi de Galatasaraylılar bunu kullanabilirler. Ama futbolda yaş önemli değil.

“BAHSEDİLEN ANLAMDA GRUPLAŞMALAR YOKTU”

MARATON.COM.TR: FENERBAKÇE’YE TRANSFER OLDUĞUN DÖNEM TAKIM İÇİNDE BİR SIKINTI YAŞADIN MI? BASINDA HEP TAKIM İÇİNDE BİR GRUPLAŞMADAN BAHSEDİLİYORDU. BUNLAR DOĞRU MUYDU?

Cem KARACA: Oluyordu evet ama gruplaşma demeyelim arkadaş grupları oluyordu. Takım içinde birbirine cephe alma gibi bir durum yoktu.

MARATON.COM.TR: SENİN TAKIM İÇİNDE ANLAŞTIĞIN OYUNCULAR KİMLERDİ?

Cem KARACA: Benim hiçbir oyuncu arkadaşımla problemim yoktu. Ogün, Yusuf, Ceyhun hepsiyle aram çok iyiydi. Bugüne kadar oynadığım hiçbir takımda da bu tip bir sorunla karşılaşmadım.

MARATON.COM.TR: CEM KARACA ŞU AN KAÇ YAŞINDA?

Cem KARACA: 32 yaşında oldum. 4–5 sene daha futbol oynamayı düşünüyorum.

“İSTANBULSPOR’DA ŞİKE OLMADI DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

MARATON.COM.TR: EN SON İSTANBULSPOR’DA OYNUYORDUN ORADAN AYRILMA SEBEBİN NEYDİ?

Cem KARACA: İstanbulspor’da geçen sezon 26 karşılaşmada oynadım. Saffet Sancaklı takımı sattı başkası aldı takımı. Maddi sıkıntılar yaşadık.

MARATON.COM.TR: İSTANBULSPOR’DA ŞİKE OLAYLARI OLDU DİYE HABERLER ÇIKTI. ANLATIR MISIN BİZE NELER OLDUĞUNU?

Cem KARACA: Valla orada bir şeyler oldu ama bilmiyorum. Detayları tam olarak bilmiyorum. Benim oynamadığım maçlarda bir şeyler oldu veya olmadı tam bilmiyorum açıkçası. Başkanla futbolcular arasında olan sorun medyaya farklı şekilde yansıtıldı.

MARATON.COM.TR: ŞİKE OLAYI OLMADI MI YANİ İSTANBULSPOR’DA?

Cem KARACA: Olmadı diye düşünüyorum.

“YABANCILAR PARALARINI TIKIR TIKIR ALIYOR”

MARATON.COM.TR: TÜRK FUTBOLUNU NASIL GÖRÜYORSUN?

Cem KARACA: Sekiz senedir buradayım çok gelişme gösterdi Türk futbolu. Kaliteli yabancı oyuncular geliyor. Ama yabancıya gösterilen ilgi ve alaka her konuda, maddi-manevi Türk futbolcusuna da gösterilmesi lazım. Yabancı bir futbolcu her ay bankadan gidip parasını alıyor. Bu sistemin Türkiye’de bütün futbolculara uygulanması lazım. Bunu ben bir tek Sivasspor’da yaşadım. Bunu da buradan söylemek istiyorum; bu kadar düzenli ödeme yapılan bir kulüp ben görmedim. Sivasspor ödeme konularında Almanya’yı aratmayacak bir sistemle ödemelerini yapıyordu.

MARATON.COM.TR: SİVASSPOR’DA BAŞARININ SIRRI BU MU?

Cem KARACA: Evet, yüzde yüz bu. Verilen sözler yerine getiriliyor.

“ÖDEME BAKIMINDAN SİVASSPOR, FENERBAHÇE’DEN DAHA İYİYDİ”

MARATON.COM.TR: SİVASSPOR ÖDEME KONUSUNDA FENERBAHÇE’DEN DAHA MI İYİDİ?

Cem KARACA: Kesinlikle evet.

MARATON.COM.TR: SİVASSPOR’DAN NEDEN AYRILDIN?

Cem KARACA: Sözleşmem bitti ve anlaşamadık. Maddi konularda. İki sene oynadım orada ve ayrıldım problemsiz bir şekilde. Bülent hocamla da Mecnun başkanımızla da hala görüşüyoruz.

“ARDA’YI BEĞENİYORUM”

MARATON.COM.TR: TÜRKİYE’DE BEĞENDİĞİN GENÇ YETENEKLER VAR MI?

Cem KARACA: Arda’yı çok beğeniyorum.

“UĞUR BORAL, VEDERSON’DAN İYİ”

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE’NİN ŞU ANKİ SOL KANADINI NASIL GÖRÜYORSUN?

Cem KARACA: Roberto Carlos ve Uğur Boral bence uyuşuyorlar. Carlos’un savunmaya dayalı özellikleri iyi. Uğur da hücuma dayalı özelliklerinde çok iyi. Ama Uğur’un geri dönüşleri benim gözümde iyi değil. Uğur’u Vederson’dan daha iyi buluyorum.

“HERKES BİRBİRİNE KÖSTEBEK ‘GÖZÜYLE’ BAKIYORDU”

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE’DE YAŞADIĞIN ENTERESAN BİR ANIN VAR MI?

Cem KARACA: Ortega’nın yedek kalmasına çok şaşırmıştık. Bir de takım içindeki bir toplantıda, Lorant, Ortega’nın oynamayacağını açıklamıştı. Ortega da kampı terk etmişti. Toplantı bitti, odaya gidiyorduk, televizyonu bir açtık, alt yazı geçiyor. O zaman “takım içinde köstebek var” diye laflar dolaşıyordu herkes birbirinden şüpheleniyordu. İnsan psikolojik olarak değişik şüphelere giriyordu.

“AZİZ YILDIRIM DİKTATÖR BİR BAŞKAN”

MARATON.COM.TR: AZİZ YILDIRIM NASIL BİR BAŞKAN?

Cem KARACA: Aziz Yıldırım bence diktatör bir başkan. Tek adam. Düşündüğünü söyleyen bir adam. İçinde tutmayan birisi. Düşündüğünü kimsenin arkasından söylemeyen ve gidip direkt yüzüne rahat bir şekilde söyleyen ve bozan bir kişi.

MARATON.COM.TR: AZİZ YILDIRIM KARŞILAŞMALARIN DEVRE ARASINDA SOYUNMA ODASINA GİRİP TEKNİK DİREKTÖRÜN İŞİNE KARIŞIR MIYDI? YA DA SİZLERE BİR ŞEYLERLER SÖYLER MİYDİ?

Cem KARACA: Hiçbir başkan teknik direktöre karışmaz diye düşünüyorum. Yalnız takım kötü oynadığı zaman bence de normal bir şey bir başkanın soyunma odasına girip oyuncuları ikaz etmesi. Nedir bunlar? “takım yukardan çok kötü gözüküyor, biraz toparlayın kendinizi” gibi bir motivasyon olarak görmek lazım.

“AZİZ YILDIRIM BENİ AZARLAMIŞTI”

MARATON.COM.TR: SOYUNMA ODASINDA AZİZ YILDIRIM OYUNCULARI AZARLAR MIYDI?

Cem KARACA: Soyunma odasında görmedim. Ama teke tek görüşmelerde beni bile azarladı.

MARATON.COM.TR: ÇOK ÖZEL DEĞİLSE BİZE O KONUŞMAYI ANLATIR MISIN?

Cem KARACA: Çok özel değil. O zamanki performanslarla ilgili. UEFA’ya bile gidememiştik. Genç futbolculara genelde gezmeyin diye kenara çekerdi. Her şeyi bilirdi Aziz Yıldırım. Kimin nereye gittiğini, kimin nereden çıktığını, takımın bütün kontrolü Aziz Yıldırım’ın elindedir.

“FENERBAHÇE FORMASINI GİYMEK ANLATILACAK GİBİ BİR ŞEY DEĞİL”

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE FORMASINI İLK GİYDİĞİNDE NELER HİSSETTİN?

Cem KARACA: Müthiş bir duygu anlatılacak gibi bir şey değil.

“BÜYÜK TAKIM FUTBOLCULARI OLDUKLARI YERİN KIYMETİNİ BİLSİNLER”

MARATON.COM.TR: BÜYÜK TAKIMDA FUTBOL OYNAYIP ANADOLU’YA GİDEN VE ORADAN TEKRAR BÜYÜK TAKIMA DÖNEN FUTBOLCU PEK GÖRMÜYORUZ. SEN DE BUNLARDAN BİRİSİN. BUNU NEYE BAĞLIYORSUN?

Cem KARACA: Büyük takımda oynuyorsun ve oranın havasını alıyorsun. Ama Anadolu’ya gidince tekrar ayakların yere basıyor. Kendi kendine ben en üstü gördüm ve bir daha almazlar beni diye bir düşünceye kapılıyorsun. Morali bozuluyor doğal olarak insanın.

MARATON.COM.TR: PEKİ, BÜYÜK TAKIMLARDA TOP OYNAYAN GENÇ ARKADAŞLARINA BU KONUDA NE SÖYLEMEK İSTERSİN?

Cem KARACA: Oynadıkları yerlerin yerin kıymetini bilmelerini tavsiye ediyorum. Futbolcu büyük kulüpten ayrıldıktan sonra oranın kıymetini biliyor. Ne zaman ki düşüyor o zaman başlıyor ahlar vahlar.

“6 KASIM’DA PRİM BEKLEDİK AMA VERMEDİLER”

MARATON.COM.TR: FENERBAHÇE’DE OYNARKEN UNUTAMADIĞIN BİR MAÇ OLDU MU?

Cem KARACA: Galatasaray maçı var. Kadıköy’de 6–0 kazandığımız.

MARATON.COM.TR: BU KARŞILAŞMADAN SONRA SOYUNMA ODASINDA NELER YAŞANDI?

Cem KARACA: Skora kimse inanamadı. Normal bir galibiyet gibiydi.

MARATON.COM.TR: AZİZ YILDIRIM SOYUNMA ODASINA GELİP Bİ R KONUŞMA YAPTI MI?

Cem KARACA: Çok güzel bir galibiyet aldığımızı söyledi. Hatta biz bu skordan sonra büyük bir prim beklemiştik ama ekstradan bir prim alamdık.

“1-0’A RAZIYDIK”

MARATON.COM.TR: PEKİ, BU KARŞILAŞMADAN ÖNCE TAKIM İÇİNDE EKSTRA BİR MOTİVASYON MU VARDI?

Cem KARACA: Yok hayır. Biz bile takım içinde 1-0’a razıydık. Ben biraz da şans olarak görüyorum bu skoru çünkü Galatasaray’ın iyi bir kadrosu vardı o sene.

“GALATASARAYLI ARKADAŞLAR SLALOM YAPARAK KAÇIŞIYORLARDI”

MARATON.COM.TR: MAÇ BİTTİKTEN SONRA GALATASARAYLI ARKADAŞLARINIZLA GÖRÜŞME İMKÂNINIZ OLDU MU?

Cem KARACA: Hayır olmadı. Biz sevinçten ne yaptığımızı bilmiyorduk. Galatasaraylı arkadaşlarımız da kaçışıyorlardı slalom yaparak soyunma odasına çünkü tribünlerden çok pet şişe ve yabancı madde atılıyordu. O yüzden konuşma imkânı bulamadık.

MARATON.COM.TR: CEM KARACA, BUNDAN SONRA Kİ FUTBOL YAŞAMINDA BAŞARILAR DİLİYORUZ SANA. TEŞEKKÜR EDERİZ.

Cem KARACA: Ben teşekkür ederim.

Neutralizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 316
Takımınız:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)