Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Bilgisayar > Web Tasarım

Web Tasarım Web tasarımıyla ilgili bilgiler burda...

Konu Araçları Stil
Alt 10/11/08, 01:55   #1
PcQoPaT
Onbaşı

PcQoPaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 19 PcQoPaT is a jewel in the rough PcQoPaT is a jewel in the rough PcQoPaT is a jewel in the rough
Standart Zoints SEO kurulum 2.2.2

ÖNCE YEDEK ALIN

Eklentiyi sorunsuz bir biçimde anlatmama rağmen yine birçok kişi yedek almadan ve dikkatsiz bir şekilde kuruyor, sonra foruma gelip bende çalışmadı hata şu diyorlar, bakın; ben bu eklentiyi bir kaç free hosta bile kurdum ve canavar gibi çalışıyor, buyrun bakın, her tarafını kontrol edin, arşive girin mesajları tıklayın, bu site free bir host üzerine kurulu, yani google reklamları karşılığı bedava host veren bir hosta ait, bedava host adı byethost.net belki çoğunuz duymuşsunuzdur, bende bir domain alıp domaini bu hosta yönlendirdim ve çoğu zaman o host üzerinde çalışıp eklentileri buraya atıyorum, site ismide [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] girin deneyin, ayrıca paralı hostumdaki siteyide deneyin, [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] yani benim kurduğum hostlarda sorunsuz bir şekilde çalışırken hiçbir hata vermeyip sizde vermesini sadece tesadüfe bağlamamak gerekir, demekki biryerlerde yanlış yapıyorsunuz ki çalışmıyor... Herkesin faydalanması açısından hiçkimsenin sitesine gidip bu eklentiyi kurmuyorum ve yardımcı olmamaya çalışıyorum, sırf sorulara burada cevap vrip aynı hataya diğer arkadaşlarda maruz kalmasınlar diye, ama şikayetler artınca bu eklentiyi kurup sitesi çöken bi arkadaşın merak edip özelden sitesini istedim ve girdim baktım, arkadaş htaccess dosyasını yanlış yapmış ve templateleri yanlış editlemiş, oysaki herşeyi düzgün bir şekilde yaptığını iddia ediyordu, ama maalesef iki yerde çok önemli hata yapmış, yani bu eklenti sorunsuz çalışıyor, hata yok, hata kendinizsiniz...

Herkese Yeni Bir Zoints SEO İle Merhaba

Biliyorsunuz daha önce Zoint SEO 2.2.1 versiyonunu sizlere anlatmış ve Türkçe karakter desteği ekleyerek sizleri büyük bir para külfetinden kurtarmıştık, şimdi ise bu modun 2.2.2 versiyonu ile yine birlikteyiz, birçok Türkçe sitede bu anlatımı alıp yine kendileri yapmış gibi göstererek sitelerinde yayınlayacaklar ve sorunlar oluştukça üyelerini yanlış yönlendireceklerdir, biz bu eklentinin resmi sitesi değiliz fakat alıntı yapan diğer siteler Türkçe karakter desteğini sanki kendileri eklemiş gibi göstererk üyelerine sunmuşlardır, buradan tüm emek hırsızlarını kınıyorum.

Bu Versiyonda Neler Yeni ?

Bu versiyonda Türkçe destek yanında UTF-8 desteğide ekledik, aslında artık tüm diller bu eklentiyi kendi dillerine göre çevirebilecekler, yani siz ayarlardaki karakter eşleştirmesi sayesinde istediğiniz karakteri istediğiniz karakter ile değiştirebileceksiniz, bu versiyonda kısmende olsa windows ile çalışabilme uyumluluğu var, zorda olsa bir iki hostta çalıştırmayı başardım.. Kısmende olsa windows hostu olanlara buradan yardım etmeye çalışacağım..

Kurulum..

ANLATTIKLARIM HARİCİNDE BİLMEDİĞİNİZ, ANLAMADIĞINIZ AYARLARA HİÇ DOKUNMAYIN, EKLENTİYİ ZATEN EN NORMAL BİÇİMDE AYARLAYARAK BURAYA KOYUYORUZ...

Kurulum eskisi gibi aynı, küçük değişiklikler var sadece, güncelleme yapacak olanlar eski plugini uninstall edip yeni XML dosyasını yükleyecekler ve yeni dosyaları atacaklar ve aşağıdakileri okuyacaklar hepsi bu, yeni kurulum yapacaklar ise alttaki yönergeleri izleyecekler ..

Dikkat ! Bu işlemleri yapmadan önce tüm sitenizin yedeğini almakta fayda vardır, sitenize gelebilecek zararlardan mesul değiliz...

- Önce aşağıda verilen Zip dosyasının içinden çıkan upload klasörü içindeki klasörleri forumunuzun ana dizinine atıp üstüne yazdırın, merak etmeyin, hiçbir forum dosyanızın üzerine bişey yazılmaz, sadece Zoints ile ilgili dosyalar eklenecektir.

- Daha sonra ekte verilen XML dosyasını ürün yöneticisinden import edin.

- Şimdide forumunuzun index.php sayfasının olduğu yere yani forum anadizinine .htaccess adında bir dosya oluşturup içine şu kodları ekleyelim, eğer zaten önceden başka ayarlar için oluşturduğunuz bir .htaccess dosyanız varsa aşağıdaki kodları en alt satıra bir boşluk bırakarak ekleyin.

(Dikkat ! Bazı FTP programlarında .htaccess dosyası varolduğu halde görünmez, bu yüzden dosyanın varolup olmadığından kesin emin olun, varsa sakın yenisini üstüne yazdırmayın, bir şekilde açıp alttaki kodları en altına ekleyin...)

Code:
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^([a-z0-9_\-]*-(f|all)[0-9]+(p[0-9]+|/index[0-9]*)?\.html)$ forumdisplay.php/$1 [QSA,L]
RewriteRule ^([a-z0-9_\-]*-(t|p)[0-9]+(p[0-9]+|/index[0-9]*)?\.html)$ showthread.php/$1 [QSA,L]
RewriteCond %{REQUEST_URI} !(index\.php|\.css) [NC]
RewriteRule ^(archive|sitemap)/(.*)$ $1/index.php/$2 [QSA,L]

- Eğer bu işlemleri bitirdiysek templatelerde değişikliklere başlayalım, template değiştirmedeki maksat konularınızın ve mesajlarınızın uzantılarını değiştirmektir, zaten bizim yapmak istediğimizde budur, google için sadece konuları ve mesajları html yapmak yeterlidir, diğer sayfaları html uzantısına çevirmek hem forumunuzu yavaşlatır (VB SEO herşeyi html yapmaya çalışır, o yüzden Zoints den yavaştır) hemde kilitlenmelere sebebiyet verir.Templateleri değiştirmeye başlayalım...

--------------------------------------------------------------------

headinclude içinde şu kodları bulun

Code:
<if condition="$show['threadinfo']">
<meta name="keywords" content="$threadinfo[title], $vboptions[keywords]" />
<meta name="description" content="<if condition="$pagenumber>1"><phrase 1="$pagenumber">$vbphrase[page_x]</phrase>-</if>$threadinfo[title] $foruminfo[title_clean]" />
<else />
<if condition="$show['foruminfo']">
<meta name="keywords" content="$foruminfo[title_clean], $vboptions[keywords]" />
<meta name="description" content="<if condition="$pagenumber>1"><phrase 1="$pagenumber">$vbphrase[page_x]</phrase>-</if>$foruminfo[description_clean]" />
<else />
<meta name="keywords" content="$vboptions[keywords]" />
<meta name="description" content="$vboptions[description]" />
</if>
</if>

Şununla değiştirin (Dikkat ! üstteki ve alttaki ****** yıldız biçimindeki yerleri aralarında boşluk olmadan < m e t a olarak değiştirin, sitedeki sansürleme yüzünden bu kod düzgün olarak görünmemiş, herkesten özür dilerim bu aksaklık için...)

Code:
<meta name="keywords" content="$vboptions[keywords]" />
<meta name="description" content="$vboptions[description]" />

forumhome_forumbit_level1_nopost templatesi içinde şunu bulun

Code:
<a href="forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]">$forum[title]</a>

şununla değiştirin

Code:
<a href="<if condition="$show['zointsurl']">$forum[zointsurl]<else />forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]</if>">$forum[title]</a>

forumhome_forumbit_level1_post templatesi içinde bulun

Code:
<a href="forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]"><strong>$forum[title]</strong></a>

şununla değiştirin

Code:
<a href="<if condition="$show['zointsurl']">$forum[zointsurl]<else />forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]</if>"><strong>$forum[title]</strong></a>

forumhome_forumbit_level2_nopost templatesinde bulun

Code:
<a href="forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]">$forum[title]</a>

şununla değiştirin

Code:
<a href="<if condition="$show['zointsurl']">$forum[zointsurl]<else />forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]</if>">$forum[title]</a>

forumhome_forumbit_level2_post templatesinde şunu bulun

Code:
<a href="forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]"><strong>$forum[title]</strong></a>

şununla değiştirin

Code:
<a href="<if condition="$show['zointsurl']">$forum[zointsurl]<else />forumdisplay.php?$session[sessionurl]f=$forum[forumid]</if>"><strong>$forum[title]</strong></a>

forumhome_subforumbit_post templatesinde bulun

Code:

şununla değiştirin

Code:

forumhome_subforumbit_nopost templatesinde bulun

Code:

şununla değiştirin

Code:

- Template editlemelerinide tamamladık, şimdi son bir işlem daha kaldı, ben karakter eşlemesi için varsayılan olarak karakterleri eklemiştim fakat serverden servere farklılık gösterebileceği ve UTF serverlerde karakterleri düzgün almayacağı için siz en alttaki ayar kutusundaki karakterleri komple silip şunlarla değiştirip kaydedeceksiniz (Admin Panelinde yeni bir ayar grubu oluşacaktır, vBulletin seçeneklerinin hemen altında 2. sıradaki ayar grubu, hala göremiyorsanız ya F5 tuşuna basın yada admin paneline tekrar giriş yapın)

Zoints SEO ayarlarını açıp en alttaki karakter eşleştimeleri kısmındakileri silip en altta verdiğim karakter_eslemesi.txt dosyasının içindekileri kopyalayıp yapıştırın ve kaydedin...

Bu kodları ekledikten sonra kaydete basın ve başka hiçbir ayara dokunmayın, artık tüm işlemler tamamlanmıştır, başka hiçbir ayar yapmanıza gerek yoktur, burada arşiv olarak vBulletin arşivi kullanılmıştır, çünkü Zoints SEO sitemapı yetersiz ve geliştirilmemiş olduğu için vBulletin arşivini kullanmak oldukça yararlı olacaktır, tekrar ediyorum arşiv ayarları otomatiktir, hiçbir ayarı ellemeyin.. Eğer herşeyi düzgün yaptıysanız artık forumdaki konular ve cevaplar html olarak çıkacaktır, ayrıca arşivide inceleyin bir problem varmı diye...

Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: zip Zoints_SEO_2[1].2.2_Turkce.zip (32,5 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: txt karakter_eslemesi.txt (120 Byte, 1x kez indirilmiştir)
PcQoPaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 8
Alt 13/12/08, 12:44   #2
By_Espr!C
Guest

By_Espr!C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Not : Windows Server de Çalışmaz

paylaşım için tşkrler ..
Konu Sayısı: 4049

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)