Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Serbest alan > Eğitim & Öğretim

Eğitim & Öğretim Ödev, tez, ÖSS, OKS, KPSS ile ilgili bilgiler ve paylaşımlar bu bölümde....

Konu Araçları Stil
Alt 26/04/08, 20:38   #1
By_Espr!C
Guest

By_Espr!C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Üniversiteler Rehberi

ABANT İZZET BAYSAL KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Nihat Bilgen
İletişim bilgileri:Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampüsü 14280 Bolu
Tel: 0 374 253 45 11
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 6
Enstitü: 3
YO: 5
MYO: 6
Öğrenci sayısı: 9373
Akademik personel: 527

Rektör Prof. Dr. Nihat Bilgen; "Üniversitemiz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılmaz kalelerinden birisidir. Akademik kadromuz bilimde ve eğitimde iddialıdır." Abant İzzet Baysal Üniversitesi, özellikle İzzet Baysal Vakfı'nın desteğiyle kısa sürede büyük gelişme gösteren bir üniversitemiz. Yaşıtlarından biraz daha önde olan üniversite, bulunduğu yörenin güzelliği ile de oldukça şanslı.
Üniversitenin sağlık hizmetlerini sağlık merkezi karşılıyor. Merkezde 5 doktor, 1 diş hekimi, 1 laborant, 1 psikolog, 8 hemşire, 1 sağlık memuru görev yapıyor. Merkezde 24 saat sağlık hizmeti veriliyor.
Üniversitenin İzzet Baysal Kampüsü, şehir merkezine 12 km. uzaklıkta bulunuyor. Ulaşım halk otobüsleriyle sağlanıyor. Araçlar şehir merkezinden 15 dakika aralıklarla kalkıyor. Üniversite bünyesinde 24 ayrı öğrenci topluluğu, kültür, sanat ve bilim dallarında çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Üniversite bünyesindeki tüm öğrenci topluluklarının faaliyetleri, danışman öğretim elemanları tarafından koordine ediliyor. İzzet Baysal kampüsünde bulunan çok maksatlı kültür merkezinde 514 kieşilik ve 208 kişilik iki salonda sempozyum, panel, konerans gibi etkinlikler yapılıyor.
Merkez kütüphanesinde 35 bine yakın kitap bulunuyor. Kütüphanede kurulan 10 terminalli bilgisayar sistemi ile kütüphanede bulunan yayınlara içerden ve dışarıdan ulaşmak mümkün duruma getirildi.

BARINMA:
Şehir merkezinde 12 km. uzaklıkta bulunan üniversiteye kaydolan öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı Bolu dışı illerden geldiği için İzzet Baysal Vakfı'nın desteği ile 800 kız, 1400 erkek kapasiteli 5 öğrenci yurdu hizmet veriyor. Düzce, Akçakoca ve Gerede ilçelerindeki kampüslerde de Yurt- Kur'a bağlı yeterli sayıda yurtlar bulunuyor.

BURSLAR
Üniversitenin devletin katkıları dışında kurumlaşmasına yönelik destek. öncelikle İzzet Baysal Vakfı tarafınrdan yapılıyor. Vakıf üniversitenin 4 yıllık bölümlerine ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine bu bölümlerdeki birincilerden sonra gelen en yüksek puanlı Bolulu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan ve potansiyeli olan Bolulu öğrencilere karşılıksız bur veriyor. Ayrıca her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler vakıf tarafından ödüllendiriliyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere de vakıf tarafından teşvik ödülü veriliyor. Her yıl 200'ü aşkın öğrenciye 9 ay süreyle burs imkanı sağlanıyor.
Konu Sayısı: 4049
Alt 26/04/08, 20:38   #2
By_Espr!C
Guest

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 3. 7. 1992
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer
İletişim bilgileri: Adnan Menderes Üniversitesi Kepez Mevkii Aydın
İnternet adresi:
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Tel: 0 256 214 66 80
Faks: 0 256 225 32 40

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Enstitü: 1
YO: 7
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 3405
Akademik personel: 496
Rektör: Prof. Dr. Cezmi Öncüer: "Üniversitemiz beş yıl gibi çok kısa bir zaman dilimi içinde hızlı ve büyük gelişme göstermiştir. Tem amacımız hedefimiz olan çağdaş, üretken ve halkla bütünleşmiş bir kurum oluşturmak. Üniversitemizin bugünkü konumu ve durumu gelecekteki konumunun küçük bir göstergesidir"
Adnan Menderes Üniversitesi, Büyük Menderes Havzasının kenarı ve Aydın Dağları'nın bitişiğinde kurulan Aydın'da bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yüzde 400 oranında büyüme ve gelişme gösteren Adnan Menderes Üniversitesi yetkilileri, amaçlarını; "Çok öğrenci ile yığılma yapmak değil, alt yapımızı tamamlayarak birebir ilişkiyi sürdürmek" şekilde açıklıyor. 1992 yılında matematik, Türk dili ve edebiyatı, arkeoloji ve Sinema Tarihi, Felsefe bölümleriyle açılan üniversiteye 1995 yılında Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim Bilimleri ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri eklendi. Üniversitenin Ziraat Fakültesieğitim- öğretimini uygulama çiftliği içinde yürüten tek fakülte özelliğini taşıyor.
Üniversitede eğitim- öğretim ve araştırma çalışmalarına destek olmak amacıyla çeşitli disiplinlerin bilgilerini içeren 10 adet CD, 284 periyodik dergi ve yaklaşık 10 bin kitap öğrenci, öğretim elemanı ve diğer araştırmacıların hizmetine sunuluyor. Kütüphane bünyesinde yer alan İnternet bağlantısı ile ülkemizdeki ve dünyadaki birçok bilgi merkezine ulaşılabiliyor.
Üniversitede araştırma incelemeye de imkanlar ölçüsünde önem veriliyor. Araştırma projeleri, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Fonu, Üniversite bütçesi, TÜBİTAK, DPT ve yurt içi- yurt dışı diğer kaynaklardan destekleniyor.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ
Adnan Menderes Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi'nde sağlık sağlık kuruluşlarından yararlanma olanağı olmayan öğrencilerin her türlü gereksinimi karşılanıyor.
Öğrencilerin ilki alanlarına göre ders dışı zamanlarını değerlendirmek, ruhsal, bedensel, düşünce ve bilimsel gelişmelerine destek olmak amacıyla, yıl içinde çeşitli sanat ve kültürel etkinlikler yapılıyor.
Her eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin ve halkın geniş kapsamlı katılımı ile Kültür, Sanat ve Spor şenlikleri düzenleniyor. Üniversite bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği korolarının yanısıra Halk Oyunları ve Tiyatro toplulukları etkinliklerini yürütüyor. İl merkezinde 700, Nazilli'de 150 ve Germencik'te 50 olmak üzere toplam 900 öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtlarında barınıyor. Yurtların dışında ise öğrenciler özel yurtlar ve pansiyonlarda kalma şansına sahipler.
Alt 26/04/08, 20:38   #3
By_Espr!C
Guest

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Şan Özalp
İletişim bilgileri: Afyon Kocatepe Üniversitesi Ordu Bulvarı Afyon.
Tel: 0 272 212 08 81
Faks: 0 272 214 12 11
İnternet Adresi

AKADEMİK PROFİL:
Enstitü: 2
YO: 17
Öğrenci sayısı: 14058

Afyon'da 3, Uşak'ta 2 ayrı birimde eğitim öğretime devam ediyor. Afyon ve Uşak'ta bulunan Kredi ve yurtlar Kurumu'na ait 7 yurtta toplam 910 kız, 1000 erkek kapasiteli yurt bulunuyor. Afyon ve Uşak'ta ayrıca özel yurt işletmeciliği ve öğrenci pansiyonculuğu da oldukça yaygın. 21 özel yurtta toplam 500 kız, 1600 öğrenci barınıyor.
Üniversite teknolojik gelişmeye oldukça önem veriyor. İmkanlar ölçüsünde teknolojiyi takip etmeye çalışan üniversitede, network, PC ve MAC sistemleri olarak yeni ve gelişmiş donanımlarıyla yazıcı, plotter ve modem gibi çevre birimlerinden oluşan makine parkı ve program kütüphanesi sayesinde üniversitenin içinden ve dışından gelecek tüm bilgisayar hizmet taleplerine cevap verecek organizasyon bulunuyor. Ayrıca internet kanalıyla uluslararası veri alanlarına giriş sağlanıyor. Sağlık hizmetleri mediko- sosyal merkezi tarafından veriliyor. Merkezde 3 doktor, 1 hemşire bulunuyor ve sağlık kuruluşlarından yararlanma imkanı olmayan öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanıyor.
Alt 26/04/08, 20:38   #4
By_Espr!C
Guest

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1982
Rektör: Prof. Dr. Yaşar Uçar
İletişim bilgileri: Dumlupınar Bulvarı Kampüs- Antalya
Tel: 0 242 227 52 66
Faks: 0 242 227 55 40

AKADEMİK PROFİL:
Enstitü: 4
YO: 8
Öğrenci sayısı: 10237

Akdeniz Üniversitesi bir turizm cenneti olan Antalya'da bulunuyor. Üniversite öğrencileri için kampüs alanı içinde bulunan kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 462 kız ve 540 erkek toplam 1002 öğrenci kapasiteli Akdeniz Öğrenci Yurdu bulunuyor. Öğrencilerin sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezinde karşılanıyor. Merkezde 9 değişik branşda poliklinik bulunuyor. Burada 7 uzman doktor, 2 pratisyen hekim, 4 diş hekimi ve diğer sağlık personeli hizmet veriyor. Öğrenciler tedavileri için gerekli ilaçları merkezde bulunan eczaneden karşılıyor yine merkezde bulunan laboratuarlarda tahlillerini yaptırabiliyor. Teknolojik gelişmeleri izlemeye çalışan üniversitenin tüm birimlerinde bölümlerin ihtiyaçlarını karşılayan uygulama laboratuarları ile bilgisayar destekli laboratuarlar bulunuyor.
Alt 26/04/08, 20:39   #5
By_Espr!C
Guest

ANADOLU ÜNIVERSITESI

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 06. 11. 1958
Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç
İletişim bilgileri: Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü 26470 Eskişehir.
Tel: 0 222 335 05 80
Faks: 0 222 335 36 16
İnternet Adresi

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 12
Enstitü: 9
YO: 5
Konservatuar: 1
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 17.782
Akademik personel: 1.286

Rektör: Prof. Dr. Engin Ataç: " Anadolu Üniversitesi ögrencileri, barış ve sevgi ortamında huzur dolu bir ögrencilik dönemini unutamayacakları anılarla süsleyerek, ögrenerek, kendilerini geliştirerek yaşarlar. Tüm yüksek okul ve fakültelerimizde çağdaş bir eğitimin gereği olan teknolojik alt yapı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Ögrencilerimiz laboratuvar, stüdyo, bilgisayar ve diğer teknik donanımlardan yararlanma açısından bir çok üniversite ögrencisine oranla çok daha şanslıdır."

Tarihçe:
Anadolu Üniversitesi' nin temelini 1958 yılında kurulan Eskişehir Iktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olusturur. Kurum 1982 yılında Anadolu Üniversitesi'ne dönüştü.
Anadolu Üniversitesi denildiğinde aklımıza ilk olarak Açık Ögretim Fakültesi geliyor. Çok sayıda gence hem çalısıp hem de ögrenim görme olanağı tanıyan Açık Ögretim Fakültesi uzaktan öğretim sistemini başarıyla hayata geçiriyor. Anadolu Üniversitesi Açık Ögretim Fakültesi modeli pek çok ülke tarafından örnek alınırken, üniversite örgün öğretimde de başarılı bir grafik sergiliyor.
Yeşillikler içinde ve geniş bir kampüste eğitim öğretim olanagı sunan Anadolu Üniversitesi 'nde egitim ögretimin yanısıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Teknolojiyi olanakları dogrultusunda takip etmeye çalısan üniversitenin hemen her biriminde, birimin ders programlarına uygun olarak bilgisayar öğretiliyor. Bu amaçla da her birimde bilgisayar derslikleri bulunuyor. Özellikle İletisim Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi'nin grafik ve animasyon bölümlerinde deslerin büyük bölümü doğrudan bilgisayarla yapılıyor.
Bilgisayar Uygulama ve Arastırma Merkezi ile üniversite mensupları uluslar arası bilgisayar ağıyla dünyanın hemen her tarafı ile bağlantı kurabiliyor.
Anadolu Üniversitesi'nde hemen her eğitim biriminde bir öğrenci kantini bulunurken günde yaklaşık 10 bin öğrencinin yemek yiyebildiği kafeteryalar bulunuyor.
Hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin hizmetinde olan kütüphane ve dökümantasyon merkezi 12 bin metrekare kullanım alanına sahip. Kütüphanede 25 adet çalışma odası, 10 okuma ve çalışma salonu bulunuyor. Eskisehir'in 600 bine yaklasan kent nüfusunun yüzde 8'ini yükseköğretim ögrencileri oluşturuyor. Üniversitenin bir öğrenci kenti olan Eskisehir'in hosgörülü ortamında geliştiıini belirten üniversite Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç " Üniversiteler ögrencilerini özgür düsünce alışkanlıgı olan, olayların altında yatan nedenlerini araştıran, sorunlara yaratıcı çözümler üreten, yurt ve insan sevgisini yüreğinde duyan çalışkan bireyler olarak topluma kazandırmak için çalışırlar. Bu anlayışı ilke edinen Anadolu Üniversitesi bir Cumhuriyet Kurumu olarak ülkemizin övünç duyacağı kurumlar arasında ayrıcalıklı bir konum edinmiştir" diyor.
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve onların bireysel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüyor. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığı merkez, barınma, yarı zamanla iş bulma ve uyum programlarıyla ögrencilere yardımcı olurken, dileyen öğrenciler de bireysel görüşmelerle çeşitli sorunlarına çözüm bulmak için merkezden yararlanabiliyor.

SOSYAL ETKINLIKLER BÜYÜK ÖNEM TASIYOR
Üniversitede sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Konferans, panel, seminer, sergi, tiyatro gibi pek çok kültürel etkinlik yapılıyor. Uluslararası Eskişehir Festivali de her yıl ekim ayında Anadolu Üniversite salonlarında yapılıyor.
Üniversite kulüp etkinliklerini destekliyor. Üniversitede ögrenciler yönetiminde faaliyet sürdüren çok sayıda kulüp bulunuyor. Arkeoloji, Atatürkçü Düşünce, Bilgi ve Zeka Oyunları , Dans, Doğa ve Çevre gibi pek çok kulüple öğrenciler biraraya geliyor.
Anadolu Üniversitesi Spor Kulübünde bini aşkın lisanslı sporcu yerel, ulusal ve uluslar arası karşılasmalara katılıyor. Tüm öğrenciler için de yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonları ve tenis kortlarında spor yapma şansı yaratılıyor. Üniversitenin özellikle bayan masa tenisi ve bayan hentbol takımları Avrupa Kupalarında Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor.

ULAŞIM:
Üniversite Eskişehir karayoluyla Istanbul'a 4 saat, Ankara'ya 2.5, Antalya'ya 5, Izmir'e 7 saat uzaklıkta bulunuyor. Anadolu Üniversitesi 'nin eğitim öğretim birimlerinin büyük bir bölümünün yer aldıgı Yunusemre kampüsü kent içinden geçen Ankara- Bursa karayolu üzerinde bulunuyor. Günün her saatinde belediye otobüsleri ve dolmuşlar kampüse hareket ediyor. Kent merkezinden yürüyerek üniversiteye gitmek ise en fazla 20 dakika alıyor.
BURS: Üniversite ögrencileri kredi ve yurtlar kurumunun burslarından yararlanabiliyor. Anadolu Üniversitesi Senatosu'nun kararıyla örgün bölümlerde başarılı fakat maddi durumları yetersiz öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Çesitli vakıfların da sağladıkları bursların yanısıra , Anadolu Üniversitesi ihtiyaçlari olan ögrencilere yarı zamanla iş imkanı sağlıyor. Üniversite yabancı dilde ilk bine, diger bölümlerde ilk üçbine giren ve Anadolu Üniversitesi eğitim birimlerini tercih ederek kayıt yaptıran ögrencilere ayda 50 milyon lira başarı bursu veriyor.
BARINMA: Üniversite öğrencilerinin barınma sorunları büyük ölçüde çözümlenmiş durumda. Özel yurtların yanısıra Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların kapasitesi 6.500'ü buluyor. Barınma sorunun çözümüne ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi'de yardımcı oluyor.
Alt 26/04/08, 20:39   #6
By_Espr!C
Guest

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 17.06.1946
Rektör: Prof. Dr. Günal Akbay
İletişim bilgileri: Ankara Üniversitesi 06100- Tandoğan- Ankara.
Tel: 0 312 212 60 40
Faks: 0 312 212 60 49
İnternet Adresi

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 14
Enstitü: 6
YO: 8 (2 yıl), 4 (4 yıl)
BÖLÜM: 37(2 yıl), 87 (4 yıl)
Öğrenci sayısı: 36.169
Akademik personel: 3615

Ankara Üniversitesi'nin temel ilkelerinden birisini bilgi teknolojisinden en üst düzeyde yararlanma oluşturuyor. Üniversitenin fakülte ve yüksek okullarında 15 adet UNIX server ve 3 bin kişisel bilgisayar, çeşitli sistemlerinde ve kapasitede 10 öğrenci bilgisayar labaratuvarı bulunuyor. İsteyen öğrenciler form doldurarak kendi fakülte ve evdeki bilgisayarlarından internete girebiliyorlar. Öğrenci konseyini hayata geçiren ilk devlet üniversitelerinde birisi olan Ankara Üniversitesi'nde, bütün birimlerinden seçilmiş öğrenci temsilcileri üniversite ile ilgili karar verme süreçlerine katılıyor.
Toplam 80 bin kitap bulunan kütüphanesinde süreli yayın sayısı ise 2500 olarak belirtiliyor. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi kütüphanesi 1.500 el yazma eserleriyle, Selaymaniye Kütüphanesinden sonra ikinci büyük yazma kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER:Üç ayrı dalda korosu bulunuyor. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve çok seslik koro. Çalışmalar alanlarında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülüyor. Modern dans, setep gösteri toplulukları bulunuyor. Mayıs ayında Ankara Üniversitesi öğrenci ve gösteri topluluğu bir araya gelerek Bahar Şenliği düzenliyor. Bahar şenliğine yurt içinden ve yurt dışından topluluklar katılıyor. Doğa sporları, dağcılık kuhübü, doğal hayatı koruma topluluğu, sinema, tiyatro gibi çok sayıda öğrenci toplulukları bulunuyor.
Üniversitede 4 spor salonu, 1 olimpik 2 minyatür, 2 halı futbol sahası bulunuyor.

ULAŞIM: Ankara Üniversitesi/ne bağlı fakülte ve Yüksek Okullar Ankara içinde yerleştiği için şehir içinde kullanılan kitle ulaşım araçlarından yararlanılıyor.

BURS: Mezunlar Derneği Hanımlar Grubu tarafından kurulan giysi bankasından isteyen öğrenciler yararlanabiliyor. Hanımlar grubu maddi durumu yetersiz olan öğrencilere para yardımı da sağlıyor. Çeşitli vakıf ve kulüpler ile Ankara Üniversitesi burslarından da öğrenciler faydalanabiliyor.

BARINMA: Anakara Üniversitesi, öğrencilerinin kendi yurtlarında barınabilmesine büyük önem veriyor. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtların yanısıra, üniversite yurtlarında da kalabiliyorlar. Ankara Üniversitesi 1999- 2000 öğretim yılında yurt sayısını 9'a çıkarmayı hedefliyor. Bunlardan 5'i Ankara içinde, 4 tanesi ise Ankara dışındaki birimlerin oldukları yerlerde bulunuyor.
Alt 26/04/08, 20:39   #7
By_Espr!C
Guest

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1955
Rektör: Prof. Dr. Erol Oral
İletişim bilgileri: Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü 25170- Erzurum.
Tel: 0 442 218 71 18

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 15
Enstitü: 6
YO: 18
Öğrenci sayısı: 33741
Akademik personel: 2138

Rektör Prof. Dr. Erol Oral: "Üniversitemiz ülkemizin en gelişmiş ve köklü üniversitelerinden birisidir. Bir üniversitede olması gereken tüm fakülte ve yüksekokullara sahiptir. Ülkemizde yurt sorunu olmayan birkaç üniversiteden birisidir."
Atatürk'ün Doğu Anadolu'da bir üniversite kurulması yolundaki arzusuna uygun olarak 1955 yılında çıkarılan kanunla kuruldu.
Doğu Anadolu bölgesinin sosyal ve kültürel yönden kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulan Atatürk Üniversitesi, kurulduğu tarihten beri bu amaç doğrultusunda büyük mesafeler katetti. Ülkemizin en eski üniversitelerinden birisi olan Atatürk Üniversitesi, pek çok üniversiteye öğretim elemanı yetiştiren okul olma özelliğini de taşıyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümünün sahneye koyduğu çeşitli gösteriler her hafta tekrarlanırken, Kültür Müdürlüğü bünyesinde açılan Halk Oyunları, Türk Halk Müziği ve Türk Hafif Müziği çalışmalarına her yıl yüzlerce öğrenci katılıyor. Spor Müdürlüğü bünyesinde ise atletizm, basketbol, dağcılık, güreş, kayak, voleybol gibi dallarda diplomalı antrenörler nezaretinde çalışmalar yürütülüyor ve bu etkinliklere de isteyen her öğrenci devam ediyor. Atatürk Üniversitesi'nde panel, sempozyum, konferans gibi toplantılar sık sık yapılıyor, toplu gezilere imkan tanınıyor, bilgisayar ve yabancı dil kursları gibi öğrencilere yönelik çalışmalar yapılıyor.

BARINMA:Atatürk Üniversitesi kampüsünde, öğrencilerin barınma sorunlarını karşılayan Yurt- Kur binaları bulunuyor. İkisi erkek, biri kız olmak üzere üç yurt binasında yaklaşık 6 bin 850 genç barınıyor. Talep rahatlıkla karşılandığı için bu yurtlarda halen bin kadar yatak boş tutuluyor. Kızılay'a ait birer kız ve erkek öğrenci yurdu ile özel sektöre ait yurt binaları da bulunuyor.

BURSLAR: Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca 2065, Üniversitenin Kalkındırma Vakfınca 27 olmak üzere toplam 2092 başarılı ve yoksul öğrenciye karşılıksız burs veriliyor. Her yıl üniversitenin Kalkındırma Vakfı kaynakları ile hiçbir yerden burs alamayan başarılı ve yoksul 50 öğrenciye karşılıksız burs veriliyor.
Alt 26/04/08, 20:40   #8
By_Espr!C
Guest

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Atılım Üniversitesi, Oran'a 9 km. uzaklıkta bulunuyor. Üniversitenin amacı, "Bilgiye ulaşım ve bilgi kullanım yeteneklerine sahip işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler, mühendislik, mimarlık, bilgisayar gibi mesleki konularda bilgili ve deneyimli araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı, rekabete açık, uluslararası çevrelerle yakından ilişkili, sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmek" olarak belirtiliyor. 110 dönümlük arazi üzerine kurulan Atılım Üniversitesi'nde 3 fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu bulunuyor.
Üniversitedeki öğrenci konseyiyle işbirliği yaparak faaliyet gösteren fotoğrafçılık, halk oyunları, tiyatro, müzik kolları bulunuyor. "
Alt 26/04/08, 20:40   #9
By_Espr!C
Guest

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Faks: 0 212 669 4398
Tel: 0 212 669 6523 (pbx)
İnternet Adresi

Rektörü: Prof. Dr. Süheyl Batum

Barınma İmkanları
Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için modern yurt imkanlarına sahiptir. Öğrenci Dekanlığı, yurt ve barınma gereksinimi olan her öğrenciye bire bir yardımcı olmaktadır. Üniversitenin Spor ve Aktivite Merkezi'nde olan yurtlar, öğrencilerimizin her konuda rahat etmeleri düşünülerek düzenlenmiştir. 1 ve 2 kişilik odaların bulunduğu üniversite yurdu öğrencilere en güvenli ortamı sunmakta, her odada banyo, her öğrenciye bir tane olmak üzere çalışma masaları, klima, oturma grubu, buzdolabı ve balkon/teras bulunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul dışından gelen öğrencilere bu yüksek kalitede yurt imkanlarını sunarak, ailelerin çocuklarının rahat ve güvenilir bir ortamda olduklarını hissetmelerini sağlamaktadır. Verimli bir dinlenme ve çalışma ortamı sunan rahat yurt odalarının yanısıra tesiste bulunan kafeterya, basketbol sahaları, tenis kortları ve yüzme havuzu da öğrencilerin kullanımına açıktır. Yurt odaları modern ve öğrencilere evlerindeki konforu verecek düzeyde hazırlanmıştır. Odalarda televizyon, buzdolabı gibi temel ihtiyaçların yanı sıra modern yaşam koşulları mevcuttur. Aktivite merkezindeki bilgisayar imkanları ile İnternete erişim mümkündür.

Burs İmkanları
Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin başarısını özendirmek ve ödüllendirmek, yeteneği gözetmek ve yükseköğretimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çeşitli burs ve mali yardım olanakları sağlamayı hedeflemektedir. Bahçeşehir Üniversitesi Bursları hukuki dayanağını 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 3843 sayılı kanunla değişik 17. Maddesiyle eklenen 18. Maddesinden alır.

Burs (scholarship) öğrencinin üniversiteye kabul edilirken veya üniversitedeki eğitimi sırasında göstermiş olduğu akademik veya başka türden, üniversitedeki misyonuna uygun ve ödüllendirilmesi gereken alanlardaki faaliyetlerinden doğan (scholarly activity) başarılarına göre verilen ve geri ödemesi olmayan bir tür destektir. Bahçeşehir Üniversitesi'nde burslardan yararlanacak öğrenciler için herhangi bir bölüm önceliği veya kontenjan sınırı yoktur. Bahçeşehir Üniversitesi burs koşulları başarılı her öğrencinin yararlanabileceği şekilde düzenlenmiştir.
Alt 26/04/08, 20:41   #10
By_Espr!C
Guest

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu
İletişim bilgileri: Soma Cd. Balıkesir
Tel: 0266 245 96 50
İnternet Adresi [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
YO: 3
MYO: 9
Öğrenci sayısı: 10656
Akademik personel: 458

Rektör Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, "Eğer kararınız Balıkesir Üniversitesi'nden yana olursa burada ihtiyaç duyacağınız bilgi ve becerileri sizlere üniversitemizin çok değerli öğretim üyeleri ve yardımcıları özveriyle en iyi şekilde kazandırma çabası içinde olacaklardır."
Balıkesir Üniversitesi'nin kökleri 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebi'ne dayanıyor. Balıkeris Üniversitesi 1992 yılında kuruldu. Balıkesir Üniversitesi şehir merkezine 18 km uzaklıkta 4000 dönüm arazi üzerinde yapılanmasını sürdürüyor.
Üniversitenin hedefi, "Ülkemize ve insanlığa layık olabilecek çağdaş bir eğitim öğretim kurumu olmak. Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini ve bilgi çağını hür düşünen, laik, demokrat, ülkesinin bölünmezliğine inanan Cumhuriyet'e sadık nesiller yetiştirmek. Balıkesir Üniversitesi'ni gerçek anlamda halkın üniversitesi haline getirmek" olarak açıklanıyor. Balıkesir Üniversitesi tek kampüste bulunuyor. Henüz tamamı bitirlemiş kampüste Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Balıkesir Meslek Yüksekokulu'nda eğitim öğretimini sürdürüyor. Mühendislik- Mimarlık Fakültesi ve Fen- Edebiyat Fakültesi inşaatları da devam ediyor. Necatibey Eğitim Fakültesi şehir merkezinde kendi binasında eğitim öğretim verirken, ilçelerdeki meslek yüksekokulları geçisi binalarda hizmet veriyor. Üniversite öğrencilerinin bir böölümü Yurt- Kur'a ait 1152 kapasiteli bir kız öğrenci yurdu ile 1072 kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunuyor.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Üniversitede her türlü takım oyunları ve ferdi sopr dallarına yönelik çalışmaların yapıldığı bir spor salonu, 2 tenis kortu, 1 duvar tenisi, 2 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 1 halı saha ve koşu parkuru bulunuyor.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)