Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Dini Konular > Dini Hikayeler

Dini Hikayeler Kişilerin başından geçen dini olaylar burda

Konu Araçları Stil
Alt 24/09/08, 23:24   #1
KeNd! HaL!nDe
Tümgeneral

KeNd! HaL!nDe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 45 KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute
Smile Kimin kaç tane cenneti var??

günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı.Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu.Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor, bir yandan da arkadaşlarının gitmesini bekliyordu.
Öğretmeni, onun bu hâlini fark etti:
- Hayrola Ali, dedi. Eve gitmeyecek misin?
Ali, son arkadaşının da çıktığını görünce cevap verdi:
- Sizinle konuşmak istiyordum öğretmenim.
- Peki, dedi öğretmeni. Ne söyleyeceksin bakalım?
- Ahmet arkadaşımız var ya?
- Evet, ne olmuş Ahmet'e?
- Durumları pek iyi değil galiba. Annesi, beslenme çantasına pekiyi şeyler koymuyor.
- Ee?
- Ona yardım etmek istiyorum. Ama benim yardım ettiğimi bilirse üzülür. Günde bir simit parası biriktirip her hafta size versem, siz de ona verseniz?

Cebinden bir avuç bozuk para çıkarıp öğretmenin masasının üzerine koydu. Nurhan Öğretmen, paraya dokunmadı. Sandalyesine oturup düşündü.Ali hakkındaki bilgilerini yokladı. Bildiği kadarıyla ailesinin durumu pekiyi değildi. Bu çalışkan ve sevimli öğrencisi, ne kadar da iyi niyetli ve düşünceliydi. Zengin bir ailenin çocuğu değildi. Buna rağmen yardım etmek istiyordu. Üstelik yardım ettiğinin bilinmesini istemiyordu.

Nurhan Öğretmen:
- Dur bakalım Ali, dedi. Bildiğim kadarıyla sizin de maddî durumunuz pekiyi değil. Yanlış mı biliyorum?
- Doğru biliyorsunuz öğretmenim. Babam gündelikçi. Çoğu zaman iş bulamıyor. Ama ben de çalışıyor, para kazanıyorum.
- Nerede çalışıyorsun?
- Simit satıyorum.

Nurhan Öğretmen yine durup düşündü. İyiliğin bu kadarına ne demeliydi şimdi. Bunun gerçekleşmesi zordu. Onu, bundan vazgeçirmek için bir çare bulmalıydı. Bunu yaparken, sevimli öğrencisini de kırmamalıydı. Onunla biraz daha konuşursa, belki bir yolunu bulurdu.

Nurhan Öğretmen, Ali'ye döndü:
- Büyüyünce ne olmak istiyorsun, diye sordu.
- Çok zengin bir işadamı?
- Niçin?
- İnsanlara daha çok yardım etmek için?
- Güzel, dedi Nurhan Öğretmen. Bak şimdi Ali, Ahmet'in ailesinin durumu pekiyi değil; bu doğru. Ama sizinki de bundan pek farklı değil. İstersen acele etme; çok zengin olduğun zaman insanlara yardım edersin.Olmaz mı?
- Olmaz, dedi Ali. Şimdi yapmalıyım.
- Neden olmaz?
- Üç sebepten dolayı olmaz.

Birincisi: Bu para zaten benim değil. İyilik ettiğim için Allah, beni insanlara sevimli gösteriyor. İnsanlar da bundan etkileniyor, daha çok simit alıyorlar. Bu sayede gün boyu çalışanlardan bile fazla simit satıyorum. Hele mahallede Hasan Amca var, her gün iki simit alıp güvercinlere veriyor.

İkincisi: 'Ağaç yaş iken eğilir.' deniliyor. Şimdiden iyilik yapmayı öğrenmezsem büyüdüğümde hiç yapamam.

Üçüncüsü ise daha önemli: Büyüdüğüm zaman çok zengin bir işadamı olmak istiyorum. Zamanında yatırım yapmayanlar büyük işadamı olamazlar.

Nurhan Öğretmen, karşısında büyük biri varmış gibi dinliyordu:
- Bu sonuncusunu pek iyi anlayamadım, dedi.?

- Açıklayayım öğretmenim, dedi Ali. Şimdi, çok zengin olmadığım için, ancak günde bir simit parası kadar yardım edebiliyorum. Bundan fazlasını veremem. Allah, Cennet'i gücü kadar iyilik edene veriyor. Şimdi gücüm bu olduğuna göre Cennet'in fiyatı birkaç simit parası kadardır. Eğer zengin olmadan ölürsem birkaç simit parasıyla Cennet'e girebilirim. Bundan daha kârlı bir yatırım olur mu?
Nurhan Öğretmen'in gözleri dolmuştu. Başını 'Evet' anlamında sallarken Aliyi evine yolladı.

Sınıfa geri dönerken okulun boşaldığını fark etti. Eşyalarını toplamak için masasına döndüğünde Ali'nin bıraktığı parların masaüstünde kaldığını fark etti. Sandalyesine gayrı ihtiyarı oturdu ve paraları eline aldı. Hiçbir para ona bu kadar kıymetli gelmemişti. Sanki elinde dünyanın en kıymetli incilerini, yakutlarını, elmaslarını tutuyordu. Hatta bu paralar onlardan bile kıymetliydi. Öyle bu paralar, Bu bozuk SİMİT paraları, Cenneti satın alabilecek paralardı. Sanki hiç bırakmak istemeyen bir duygu ile sımsıkı kavradı bu bozuk simit paralarını.
Oturduğu yerden kalkamadı Nurhan Öğretmen. İçinin dolduğunu, Tarif edilemeyen duygulara boğulduğunu hissetti. Birden boşalan sağanak yağmurlar gibi ağlamaya başladı. Ağladı ? Ağladı.
Kendine geldiğinde akşam olmuştu. Yavaş yavaş sınıftan çıkıp okuldan ayrılırken bekçi Sadık ' Bozuk Simit paraları ile cenneti satın almak, Bozuk Simit paraları ile cenneti satın almak' diye Nurhan öğretmenin sayıkladığını duydu. Bekçinin hayretler içinde ' Ne dediniz hocam ' demesini bile duymayan Nurhan öğretmen bekçinin şaşkın bakışları altında akşamın alaca karanlığına karışıvermişti
KeNd! HaL!nDe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 268
Takımınız:
Alt 25/09/08, 14:55   #2
tutsak_07_
$єя$єя!

tutsak_07_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 69 tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute tutsak_07_ has a reputation beyond repute

süper bir paylaşımm emeğine sağlık tşklrr

ßæ

"..Gönül Leyla'da Değil Mevla'da Sabahlamalı.."
tutsak_07_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 197
Takımınız:
Alt 30/11/08, 18:20   #3
SiBoLOqY
Cumhurbaşkanı

SiBoLOqY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 97 SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute SiBoLOqY has a reputation beyond repute

çok güsel tşkler..

Yokluğun, cehennemin öbür adıdır ..
Üşüyorum !

Kapama gözlerini ..

SiBoLOqY isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 505
Takımınız:
Alt 01/12/08, 12:22   #4
PriMe65
Üsteğmen

PriMe65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 PriMe65 will become famous soon enough

gerçekten çok etkileyici emeğine sağlık teşekkürler

YENİ DÜNYANIN MODERN KATİLLERİNİ DURDURUN. BOYKOTA DESTEK OLUN!!!

Tüm insanlığa çağrı : İsrail ürünlerini protesto edelim. Bu markaların bazı ürünleri Türkiye'de bulunuyor ve bu ürünlerin hepsi gelirlerinin büyük kısmını İsrail'e gönderiyor. İsrail'in ise hangi amaçlar için kullandığını hepimiz biliyoruz. Yapılanları paramızla finanse etmeyelim."
PriMe65 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 4
Takımınız:
Alt 08/12/08, 21:15   #5
neslihan
Orgeneral

neslihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 22 neslihan is a glorious beacon of light neslihan is a glorious beacon of light neslihan is a glorious beacon of light neslihan is a glorious beacon of light neslihan is a glorious beacon of light neslihan is a glorious beacon of light

çok güzel bi paylaşım
tşk ler...
Konu Sayısı: 29
Alt 09/12/08, 11:43   #6
_KÜBOŞ_
Albay

_KÜBOŞ_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 _KÜBOŞ_ will become famous soon enough

çok tşk ederim güzel paylaşımın için

Kaybetmek..... hayatı kaybetmek,sevdiklerini,aşkı ve en önemlisi seni kaybetmek.......

_KÜBOŞ_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 41
Alt 14/12/08, 21:44   #7
KeNd! HaL!nDe
Tümgeneral

Tecrübe Puanı: 45 KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute KeNd! HaL!nDe has a reputation beyond repute

rica ederim

SeViLmEyEn YoL KaLaBaLıK İkEn BiLe IsSıZdIr.

KeNd! HaL!nDe

KONUŞMAK SUSMANIN KOKUSUDUR
YA SUS-GİT YA KONUŞ-GEL, ORTALARDA DURMA
YALAN KORKAKLIĞIN TORTUSUDUR
DÜRÜST KABA OL, EĞRETİ SAYGILI OLMA

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Takımınız:
Alt 24/04/09, 14:14   #8
KeNd! HaL!nDe
Tümgeneral

Hikâyeyi beğenmişseniz ve Ali’den utanmışsanız,

Maddi durumunuz iyi değilse bile,
En azından iki tane ekmek alıp bölgenizdeki bir fakirin kapısına bırakın.
Bir okul önünde biraz bekleyip yırtık ayakkabısı olan bir çocuğa ayakkabı alın.
Maddi ihtiyacı olan bir akrabanıza yardım edin.
Yeter ki boş durmayın!

Eğer tadını bilirseniz; “Ekmeği paylaşmak” ekmekten daha lezzetlidir.

KeNd! HaL!nDe

Takımınız:
Alt 24/04/09, 15:06   #9
esrarli
Binbaşı

esrarli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 esrarli will become famous soon enough

çok güzel paylaşımın için sağol
esrarli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 11
Takımınız:
Alt 27/04/09, 12:25   #10
KeNd! HaL!nDe
Tümgeneral

Alıntı:
esrarli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel paylaşımın için sağol
Rica ederim . ben teşekkür ederim yorumunuz için.

KeNd! HaL!nDe

Takımınız:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)