Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Serbest alan > Eğitim & Öğretim

Eğitim & Öğretim Ödev, tez, ÖSS, OKS, KPSS ile ilgili bilgiler ve paylaşımlar bu bölümde....

Konu Araçları Stil
Alt 30/04/07, 22:23   #1
Şehzade
Cumhurbaşkanı

Şehzade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 137 Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute
Standart Ata nın Cevap Veremediği Tek İnsan..?

Ata nın Cevap Veremediği Tek İnsan..?

Tarihimiz sayısız savaşlarla doludur. Biz bu savaşlardan baş kaldırıp ne memleketi imar edebilmiş, ne de kendimiz refaha kavuşmuşuzdur. Bunun sebebi, bizim suçumuz olduğu kadar düşmanlarımızın da suçudur. Çünkü başta Ruslar olmak üzere düşmanlarımız hep şöyle düşünürlerdi:
-Türklere rahat vermemeli ki, başka sahalarda ilerleyemesinler...
Bunun için de sık sık başımıza belalar çıkarırlar, savaşlar açarlar, Balkan milletlerini “İstiklal” diye kışkırtırlardı.
Biz böyle durmadan savaşırken de o zamanlar askere alınmayan gayri müslimler zenginleşirlerdi.
Onların neden zengin, bizim neden fakir kaldığımızı bir köylü, Atatürk’e verdiği kısa bir cevap ile çok güzel açıklamıştır.
Atatürk, Mersin’e yaptığı seyahatlerden birinde, şehirde gördüğü büyük binaları işaret ederek sormuş:
-Bu köşk kimin?

-Kirkor’un...
-Ya şu koca bina?
-Yargo’nun...
-Ya şu?
-Salomon’un...
Atatürk biraz sinirlenerek sormuş:
-Onlar bu binaları yaparken ya siz nerede idiniz? Toplananların arkalarında bir köylünün sesi duyulur:
-Biz mi nerede idik? Biz Yemen’de, Tuna Boyları’nda, Balkanlar’da, Arnavutluk Dağlarında, Kafkaslar’da, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşıyorduk paşam...
Atatürk bu anısını naklederken:
-Hayatımda cevap veremediğim tek insan bu ak sakallı ihtiyar olmuştur, der dururdu
Şehzade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 887
Alt 30/04/07, 22:24   #2
Şehzade
Cumhurbaşkanı

Tecrübe Puanı: 137 Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute Şehzade has a reputation beyond repute

Atatürk ağlatan bi anı

--------------------------------------------------------------------------------

Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi.

Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor.

Ali Çavuş kompartımanın kapısı önünde sigara üstüne sigara içiyor. Kapıya dayanmış karanlığı seyreder ken bir yandan da kendi kendine mırıldanıp duruyor.

“Bu işin bu kadar çabuk oluvereceğini hiç düşünmedim.

İşte, sonunda şifreli telgraf geldi. Zübeyde anamızı yitirdik. Peki, ne duruyorum. İçeri girip onu uyandırmalıyım. Ama işe bak, giremiyorum. Kıyamıyorum paşama. Nasıl derim ki: ‘Anamız öldü paşam!’ diyemem. Onun yüreği anası için atar. Hep söyler. Vatanı kurtarmakla anasını kurtarmak aynı anlama gelir onun için. Kapıyı açsam, telgrafı uzatsam, ‘Paşam sen sağ ol’ desem ‘Eyvah demez mi?’ ‘Koca vatanı kurtardım ama anamı kurtaramadım demez mi?"

Ali Çavuş, anlattığına göre birden yerinden sıçramış. İçeriden bir ses geliyor. Mustafa Kemal sesleniyor.

Çavuş kompartıman kapısını açıp selam duruyor:

“Emret Paşam”.

Mustafa Kemal yatağa oturmuş soruyor telaş ile:

“Ne demeye kapıda bekliyorsun sen?”

“Uyku tutturamadım da Paşam”

“Annemden bir haber var mı?”

“Az önce bir telgraf geldi dediler, şifreyi çözünce size sunacaklar.”

“Boşuna kıvranma Ali, benden de saklamaya çalışma. Ben haberi aldım.”

Ali Çavuş bir şey yokmuş gibi durmaya çalışıyor ve merakla soruyor:

“Ne olan, ne haber aldın ki paşam? Hayır haber inşallah.”

Mustafa Kemal usul usul anlatıyor.

“Az önce dalmışım, rüyamda yeşil bir ovada anamla el ele geziniyorduk. Hep olduğu gibi bana birşeyler anlatıyordu. Birden bir fırtına çıktı. Bir sel bastırdı, anamızı aldı götürdü. Hiçbir şey yapamadım. Hiç, hiç!..”

Çavuşu bir titremedir almıştı. Derken.. Mustafa Kemal emri verdi:

“Çocuk! Al getir şu telgrafı, hemen!”

Ali Çavuş kompartımandan çıkar çıkmaz, çözümü getiren görevliyle karşılaştı.

“Ver onu” dedi. “Paşamız bekliyor.”

Kağıdı aldı, içeri girdi, selam durdu ve: “Sen sağol paşam” dedi.

“Millet sağ olsun.”

Gözünden iri bir damla göz yaşı akıvermişti. Çavuş “Ağlama paşam” diye yalvardı.

“Neden? Ben insan değil miyim? Anam öldü. Ben buna ağlarım. Ama, Anavatan kurtuldu. Bununla da te selli bulurum. Benim için ikisi bir.”

İşte ben bunun için:

‘Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini’ diye cevap vermedim mi Namık Kemal’e? Birden Mustafa Kemal ile Ali Çavuş birbirlerine sarıldılar ve açık açık, hıçkırıklarla, içli içli ağlıyorlardı.
Alt 30/04/07, 22:24   #3
Şehzade
Cumhurbaşkanı

Atatürk Çin Kitaplarında

--------------------------------------------------------------------------------

15 milyarlık Çin Atatürk ün devrimlerinden kendilerine ders çıkarmayı amaclıyor.Çin bu amacla okul kitablarında Atatürk e 4 sayfalık yer ayırdı.Önümüzdeki ögeretim yılında ise Atatürk ve devrimlerine 8 sayfalık yer ayırmayı planlıyor.Böylece yüzbinlerce ögrenci Atatürk hakında bilgi sahibi olacak.
Çin genelindeki bütün okullarda okutulan ders kitaplarında Atatürk hakkında su bilgiler yer alıyor;Vatansever Kemal,Türk milletini içinde bulundugu vahim durumdan kurtarmak için Türk Milli Kurtuluş Savaşı nın liderligini üstlendi.Kemal osmanlı devletinin yuzyılardır sürdürdügü feodal toplum yapısını sona erdirerek Türkiye tarihinde yeni bir dönem başlatmıştır.
Alt 28/06/08, 00:29   #4
Şehzade
Cumhurbaşkanı

Hiç yorum yok mu
Alt 09/07/09, 23:58   #5
ramanujan
Acemi Er

ramanujan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 ramanujan will become famous soon enough

teşekkürler paylaşımın için
ramanujan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 0
Takımınız:
Alt 10/07/09, 08:45   #6
Şehzade
Cumhurbaşkanı

Teşekkürler yorumun için..
Alt 13/07/09, 14:48   #7
by-zfr
Albay

by-zfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 26 by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold

Alıntı:
Şehzade´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Atatürk Çin Kitaplarında

15 milyarlık Çin Atatürk ün devrimlerinden kendilerine ders çıkarmayı amaclıyor.Çin bu amacla okul kitablarında Atatürk e 4 sayfalık yer ayırdı.Önümüzdeki ögeretim yılında ise Atatürk ve devrimlerine 8 sayfalık yer ayırmayı planlıyor.Böylece yüzbinlerce ögrenci Atatürk hakında bilgi sahibi olacak.
Çin genelindeki bütün okullarda okutulan ders kitaplarında Atatürk hakkında su bilgiler yer alıyor;Vatansever Kemal,Türk milletini içinde bulundugu vahim durumdan kurtarmak için Türk Milli Kurtuluş Savaşı nın liderligini üstlendi.Kemal osmanlı devletinin yuzyılardır sürdürdügü feodal toplum yapısını sona erdirerek Türkiye tarihinde yeni bir dönem başlatmıştır.
çin nüfusu 15 milyar olamaz?
dünya nüfusu 6 milyar. çin nüfusu olsa olsa 1-1.5 milyar olur.
Alt 13/07/09, 14:56   #8
by-zfr
Albay

by-zfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 26 by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold by-zfr is a splendid one to behold

Alıntı:
Şehzade´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ata nın Cevap Veremediği Tek İnsan..?

Tarihimiz sayısız savaşlarla doludur. Biz bu savaşlardan baş kaldırıp ne memleketi imar edebilmiş, ne de kendimiz refaha kavuşmuşuzdur. Bunun sebebi, bizim suçumuz olduğu kadar düşmanlarımızın da suçudur. Çünkü başta Ruslar olmak üzere düşmanlarımız hep şöyle düşünürlerdi:
-Türklere rahat vermemeli ki, başka sahalarda ilerleyemesinler...
Bunun için de sık sık başımıza belalar çıkarırlar, savaşlar açarlar, Balkan milletlerini “İstiklal” diye kışkırtırlardı.
Biz böyle durmadan savaşırken de o zamanlar askere alınmayan gayri müslimler zenginleşirlerdi.
Onların neden zengin, bizim neden fakir kaldığımızı bir köylü, Atatürk’e verdiği kısa bir cevap ile çok güzel açıklamıştır.
Atatürk, Mersin’e yaptığı seyahatlerden birinde, şehirde gördüğü büyük binaları işaret ederek sormuş:
-Bu köşk kimin?

-Kirkor’un...
-Ya şu koca bina?
-Yargo’nun...
-Ya şu?
-Salomon’un...
Atatürk biraz sinirlenerek sormuş:
-Onlar bu binaları yaparken ya siz nerede idiniz? Toplananların arkalarında bir köylünün sesi duyulur:
-Biz mi nerede idik? Biz Yemen’de, Tuna Boyları’nda, Balkanlar’da, Arnavutluk Dağlarında, Kafkaslar’da, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşıyorduk paşam...
Atatürk bu anısını naklederken:
-Hayatımda cevap veremediğim tek insan bu ak sakallı ihtiyar olmuştur, der dururdu
aslında çok vahim bir tabloyu gözler önüne koyuyor bu yazı.
bu topraklardaki insanlara asker doğdun yalanı ile yüzyıllardır ölümlere gönderdiler bu toprağın insanlarına ölümü reva görenler birilerini de bu toprakların efendisi yaptılar.
bu topraklara anadolu diyorlar bence bu hakarettir anadolu yani burası anadolu evlatlarını öldür öldür bitmez demeye getirmişler.
yüzyıllardır öldürüyorlar öldürüyorlar biz ise hala uyuyor ve asker doğduk palavrasına inanıp ölümlere gidiyoruz.
bizler asker doğmadık bizler insan doğduk ölüme değil yaşamaya insanca yaşamaya özgürce yaşamaya gitmeliyiz.
bu ülke kurulurken kurtuluş mücadelesi başörtüsüne uzanan bir fransız eli yüzünden başladı ecdadımız bu ülkeyi din için kurtardı.
bugün bu ülkeyi yönetenler ordusu ile elitleri ile bu ülkeyi kurtaranların çocuklarına torunlarına dinini terk et başını aç diyorlar bizler onlar için ölürken onlar ülkenin zengini oluyorlar.
Alt 31/07/09, 13:32   #9
_kolera_
Orgeneral

_kolera_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 22 _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough _kolera_ is a jewel in the rough

paylaşım iÇİn tŞLer

_kolera_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konu Sayısı: 119
Takımınız:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)