Geri git   Van.GEN.TR Forum | Yerel Van Forumu > Serbest alan > Eğitim & Öğretim

Eğitim & Öğretim Ödev, tez, ÖSS, OKS, KPSS ile ilgili bilgiler ve paylaşımlar bu bölümde....

Konu Araçları Stil
Alt 26/04/08, 20:42   #11
By_Espr!C
Guest

By_Espr!C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 13. 01. 1994
Rektör: Prof. Dr. Mehmet Haberal
İletişim bilgileri: Bağlıca Kampüsü Eskişehir Yolu 20. Km. 06530 Ankara.
Tel: 0 312 234 10 10
Faks: 0 312 234 12 16
İnternet Adresi
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
BÖLÜM: 10 (2 yıllık)+ 10 (4 yıllık)
Enstitü: 3
YO: 9
Öğrenci sayısı: 2158
Akademik personel: 422

Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal: "Bizim için üniversite, yalnızca bilginin değil, yaratıcı ögrenim ve uygulamanın, pratiğe dönük teorinin, yeni ufuklar için hayal kurmanın, hayali gerçekleştirmek için engel tanımayan anlayışın beşiği, başka bir deyişle topragıdır."

Tarihçe: 1993 yılında Haberal Egitim Vakfı ile birlikte kurulması kararlaştırılan Başkent Üniversitesi'nin kuruluş işlemleri başlatılıp kısa sürede tamamlandı ve üniversite 1994 yılında kuruldu.
Başkent Üniversitesi, ülkemizde sayıları her yıl artan vakıf üniversitelerinden ilk kurulanlar arasında bulunuyor. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinin öğrenimlerini yabancı dille yaparken, Başkent Üniversitesi Türkçe'yi öğrenim dili olarak almiş ve Amerikan Kültürü ve Edebiyati bölümü dışındaki tüm bölümler öğrenimlerini Türkçe olarak yapıyorlar. Ancak öğrencilerin tüm eğitim öğretimleri boyunca akademik ve mesleki İngilizce desleri ile yoğun İngilizce eğitimine agırlık veren üniversitede bazı meslek dersleri de İngilizce olarak yapılıyor. Böylece üniversiteden mezun olan ögrenciler kendi mesleği ile ilgili İngilizce kaynakları ve anlatülanları rahatlıkla izleyebilecek, gerektiğinde İngilizce'nin yeterli oldugu her ülke ve işletmede çalışabilecek düzeyde İngilizce bilir duruma getiriliyor.
Başkent Üniversitesi hastaneler ve diyaliz merkezleriyle ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen sağlık sorununun çözümüne da katkı sağlıyor. Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi uyum sorunu. Özellikle küçük kentlerden büyük kentlere öğrenim için giden ögrencilerde pek çok alanda uyum sorunu ortaya çıkıyor. Bunu gözönüne alan Başkent Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi bulunuyor. Bu merkez, ögrencilere üniversite yaşamlarında yardımcı olacak oryantasyon programlarını düzenliyor. Merkez, üniversite yaşamı, yurtta barınma, sınav kaygısı, aile ve kisisel sorunlarda çözüm bulma konularında ögrencilere destek vermenin yanısıra, üniversite içindeki çeşitli birimlere ve gruplara hizmet içi eğitimi de veriyor.
İnsan Kaynaklari ve Kariyer Yönlendirme Merkezi de, mezuniyetten sonra iş olanaklarını araştırmak ve öğrencilerin iş bulmalarına yardım etmek amacıyla kurulmuş. İş çevreleri ile iletişim kuran merkez, çesitli seminerlerle öğrencilerle işverenleri biraraya getiriyor ve işe başvurma, özgeçmis yazma gibi konularda öğrencileri bilgilendiriyor.
Üniversite kütüphanesi süreli yayınlar ve kitap- okuma salonu olarak iki ayrı salonda hizmet veriyor ve aynı anda 175 okuyucunun oturarak çalısmasına imkan sağlıyor. Kütüphanede 24 bin kayıtlı metaryal bulunuyor.
Başkent Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi'nce eğitim öğretim birimlerine, araştırmacılara, öğrencilere ve yönetim birimlerine bilişim desteği sunuluyor. Bu hizmetleri sunmak üzere kurulan Bilgi İşlem Merkezi, 9 bilgisayar laboratuvarında toplam 260 kişisel bilgisayar , SUN is istasyonları ve hızlı bir yerel ağ sistemine sahip bulunuyor.
Başkent Üniversitesi'nde öğrenim görmek isteyenlerin yıllık 4 bin Dolar karşılığı Türk Lirasi ödemeleri gerekiyor. Ögrencinin kayıt yılndaki yıllık ücreti mezun olana kadar değiştirilmiyor. Egitim ücretinin ilk taksidi kesin kayıt sırasında T.C. Merkez Bankasi efektif satış kurundan hesaplanıyor. Ikinci taksidi ikinci yarıyıl başında T.C. Merkez Bankası efektif satış kurundan hesaplanarak ödeniyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER Üniversitede çeşitli konularda bilimsel seminer, sempozyum ve konferansların düzenlenmesinin yanı sıra ögrencilerin kendi girişimleri ile oluşturdukları çeşitli etkinlik kolları da çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite bu etkinliklerle üniversite içinde dayanışmanın sağlanmasını amaçlıyor. Üniversitenin kapalı ve açık spor alanlarında tenis, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi gibi alanlarda, ögrencilerin profesyonel çalıştırıcılar yardımıyla eğitilmeleri sağlanıyor. Seçmeler sonucu olusturulan takımlar, üniversite içi ve üniversitelerarası yarışmalara katılıyorlar.

ULAŞIM: Tüm eğitim öğretim birimleri Eskişehir yolu üzerindeki Konukkent karşısında kurulan Bağlıca Kampüsünde yer alıyor.

BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen ögrencilere mali durumlarına bakılmadan burs veriliyor. Bu burslar yalnızca öğrenim ücretini kapsıyor. Üniversitede ayrıca başarı teşvik bursu veriliyor. Bu burs ögrencilere, üstün başarı gösterdikleri yılı izleyen öğrenim yılından geçerli olmak üzere veriliyor. Karşılıksız olan akademik başarı bursu hazırlık programı için geçerli değil. Bursun verileceği ögrenci sayısı bölümde öğrenim gören ögrenci sayısına göre saptanıyor ve öğrenci başarılı olduğu sürece devam ediyor.

BARINMA: Üniversitenin Bağlıca kampüsünde hizmet veren öğrenci yurtları tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 508 yatak kapasitesine sahip ve 8 yatak özürlüler için düzenlenmiş. Aynı kompleks içinde, kütüphane, iki ayrı dinlenme ve oturma salonu , yemek salonu gibi çeşitli birimler bulunuyor.
Konu Sayısı: 4049
Alt 26/04/08, 20:42   #12
By_Espr!C
Guest

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

Rektör Prof. Dr. Fehmi Durukanoğlu; "Günümüzde ülkeler arasındaki rekabet, bilgi ve teknoloji yarışına dönüşmüştür. Bu yarışta üstün olan ülkelerin politikaları da güçlüdür ve dünyada onurlu bir yere sahiptir. Böyle bir yerde ve böyle bir dünyada bilgi çağının üniversitesi olmanın onurunu taşıyoruz."
Beykent Üniversitesi, Adem- Çelik Beykent Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kuruldu.
Amaçlarını," kendileri ve toplum için yararlı olacak şekilde öğrencileri çağdaş bilgilerle donatmak" şeklinde açıklayan Beykentlilerin öğretim kadrosu Türk ve yabancı öğretim üyelerinden oluşuyor.
Beykent Üniversitesi, gerek E-5, gerekse TEM otoyolundan kolaylıkla ulaşılabilen bir konumda bulunuyor. Üniversite içinde yurtlar bulunuyor.Beykent Üniversitesi'nde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen - Edebiyat Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu bulunuyor. Beykent Üniversitesi'nin yıllık öğretim ücreti bütün bölümler için 3 bin 500 İngiliz Sterlini karşılığı Türk Lirası olarak iki eşit taksitte ödeniyor.
Alt 26/04/08, 20:42   #13
By_Espr!C
Guest

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 12.02.1984
Rektör: Prof. Dr. Ali Doğramacı
İletişim bilgileri:
Tel: 0 312 266 40 00
Faks: 0 312 266 41 27
İnternet Adresi
Öğrenim dili: İngilizce

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
YO: 2
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 10003
Akademik personel: 970

Rektör Prof. Dr. Ali Doğramacı: "Eğitim kalitesi üniversite tercihinde en önemli kriterlerden birisidir. Bilkent'i daha yakından tanıyabilmeniz için üniversitemizi bizzat ziyaret ederek akademik ve sosyal hayatı yerinde görmenizi öneririm."
Tarihçe: Bilkent Üniversitesi 1984 yılında kuruldu ve 1986 yılında eğitim öğretime başladı. Bilkent Üniversitesi hem eğitim öğretim kalitesi hem de kampüsünün güzelliği ile ile üniversite adaylarının çoğunun rüyalarını süslüyor. Üniversitenin özellikle burslu bölümleri başarılı öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor.
Vakıf üniversitelerine öncülük eden Bilkent Üniversitesi kurulduğu günden bu yana pek çok fakültesiyle liderliğini sürdürüyor. Burssuz bölümleri ise ücretli olması nedeniyle adaylar tarafından daha az tercih ediliyor. Son yıllarda şampiyonların tercihlerine baktığımızda ilk sıralarda Bilkent Üniversitesi'nin burslu bölümleri bulunuyor.
Matematik puan türüne göre 1998 ÖYS'de en yüksek puanı alan 100 öğrenciden 30'u, fen puan türüne göre de 32'si Bilkent Üniversitesi'nde öğrenim görüyor. Ankara'nın batısında kurulan Bilkent Üniversitesi merkez, orta ve doğu kampüsü olmak üzere üç kampüsten oluşuyor. Kampüs çevresi ise alışveriş merkezleri, mağazaları ile yeni bir şehir görünümünde.
Bilkent Üniversitesi'nde öğrenci merkezli eğitim esas alınmış. Üniversitede her akademik dönemin sonunda öğrenciler öğretim üyelerinin dersi sunuş yöntemlerini, ders için yaptıkları hazırlıkları ve dersin içeriğini değerlendiriyorlar. Öğrencilerden elde edilen veriler derslerin sürekli iyileştirilmesinde kullanılıyor.
Tüm Bilkent öğrencileri üniversiteye girdikleri günden itibaren bir UNIX hesabına sahip oluyor ve 24 saat bilgisayar hizmetlerinden yararlanabiliyor. Yerel ağa bağlı yaklaşık 3000 dolayında kişisel bilgisayar ile 100 kadar UNIX ve X- Windows ile çalışan iş istasyonu bulunuyor.
Bilkent Üniversitesinin masrafları oldukça yüksek. Eğitim ücretini ödeme gücünde olmayan adayların yalnızca burslu bölümleri tercih etmeleri tavsiye ederiz.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Bilkent Üniversitesi'nde derslerin yanısar sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriliyor. Etkinliklerin çoğunluğu öğrencilerin seçtikleri Öğrenci Konseyi tarafından yürütülüyor. Konsey bünyesinde kurulan klüp ve topluluklar, düzenli olarak çeşitli söyleşi ve paneller, sergiler, konserler düzenliyor. Klüplerin düzenlediği etkinlikler çerçevesinde pek çok tanınmış politikacı, işadamı, sanatçı ve bilim adamı öğrencilerin konuğu oluyor. Ders dışında öğrencilerin biraraya gelerek iş dünyasındaki yenilikleri, gelişmeleri araştırdıkları İşletme ve Ekonomi, Genç Girişimciler gibi külüpler bulunuyor. Kulüpler çeşitli seminerler, film gösterileri düzenliyorlar.
Bilkent Üniversitesi'nin Öğrenci Konseyi binasında aerobik step salonu, gazete okuma salonu, müzik ve fotoğraf stüdyoları, konsey büroları, toplantı ve video odası bölümleri bulunuyor.

BARINMA: Bilkent Üniversitesi'ni modernk geniş tesislerinde yaklaşık 4500 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. Yurt bloklarında 4 kişilik, 2 kişilik ve belirli sayıda tek kişilik odalar bulunuyor.
Her yurt odasında telefon bulunuyor. Odalar ayrıca Bilkent Bilgisayar Merkezi'ne fiber optik hatlarla bağlı ağ donanımları ile hazır durumda. Bu ağ aracılığı ile öğrenciler kendi kişisel bilgisayar hesaplarına erişebiliyor, internet ve web olanaklarından yararlanabiliyor. Merkez kampüs yurtlarında dört, doğu kampüs yurtlarında iki noktada bilardo salonları bulunuyor.

SAĞLIK HİZMETLERİ:Sağlık hizmetleri üniversitenin sağlık merkezinde veriliyor. İki kampüste hizmet veren merkezde ilk müdahale ve tedaviye ek olarak, diş, göz, cildiye, kulak burun boğaz ve kadın hastalıkları ünitesi ile ilaçların anında temini için bir eczane bulunuyor. Merkezde çeşitli tıbbi analizlerin yapılabildiği modern donanımlı iki labaratuvar bulunuyor.
Öğrenci Sağlık Merkezi bünyesinde acil servis, üç ambulans ve 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Merkezlerde biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarı, ultrasonografi ve röntgen ünitesi bulunuyor.

BURS: Burslu bölümlere yerleştirilen öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. Bu burs öğrenim ücretini ve Ankara dışından gelen öğrencilerden yurtta kalmak isteyenlerin yurt ücretini karşılıyor. Burslu öğrencilere ayrıca ders yılında 9 süreyle ödeme yapılıyor.
Üniversiteye girerken verilen burslar dışında akademik yıl içinde programlarında belirtilen ders yükünün tümüne kayıtlı olup, yıllık not ortalaması en az 3.5 ve üstü olan öğrencilere de üniversitece saptanan kontenjanlar dahilinde burs veriliyor.

BESLENME: Üniversite kampüsünde 2 tabldot, 4 alakart, 4 hızlı yemek salonu, 1 pastane ve çok sayıda kantin ile büfe bulunuyor. Alakart yemek salonunda öğre akşam yemeklerinde 15- 20 çeşit yemek sunuluyor. Bunun yanısıra tabldot yemek salonlarında kahvaltı dahil üç öğün seçmeli yemek servisi yapılıyor.
Alt 26/04/08, 20:42   #14
By_Espr!C
Guest

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 12.09.1971
Rektör: Prof. Dr. Üstün Ergüder
İletişim bilgileri: Boğaziçi Üniversitesi Bebek- İstanbul
Tel: 0 212 263 15 00
Faks: 0 212 265 63 57
İnternet Adresi
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
BÖLÜM: 23
Enstitü: 6
YO: 3
Öğrenci sayısı: 9391
Akademik personel: 1046

Rektörü: Prof. Dr. Üstün Ergüder: "Her yıl üniversite sınavı sonucunda en seçkin öğrenciler aramıza katılıyor. Üniversitemiz bu çok kıymetli insan kaynağını, değereni daha da arttırarak ülkemize kazandırmak için tüm gücüyle çalışıyor"
Tarihçe: Boğaziçi Üniversitesi 1971 tarihinde kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi'nin mirasını devraldığı Robert Koolej, 1863'te Bebek sırtlarında küçük bir binada faaliyete geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan yükseköğretim kurumu olmuştur. 1971'de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından devralınan ve Robert Kolej kampüsünde kurulan Boğaziçi Üniversitesi bu eğitim kurumunun eğitim öğretim geleneklerinin varisi oldu.
Boğaziçi Üniversitesi'nin muhteşem manzarasını, yeşillikler içindeki kampüsünü gören üniversite adaylarının bu üniversiteye hayran olmamaları mümkün değil. Boğazın mavi sularına bakarak üniversite öğrenimi görmek Boğaziçililerin bir ayrıcalığı. Tabiiki Boğaziçi Üniversitesi'nin ayrıcalığı yalnızca kampüsünün hayran bırakan güzelliği değil. Boğaziçi Üniversitesi eğitim öğretimdeki kalitesiyle de kendisini kanıtlamış durumda.
Üniversite adaylarının ve şampiyon öğrencilerin tercihlerinde en üst sıralardaki yerini koruyan Boğaziçi Üniversitesi, yüksek standartlarda öğrenim veriyor. Boğaziçi mezunlarının iş dünyasına bir adım önde girdikleri de yadsınamaz bir gerçek.
Boğaziçi Üniversitesi Bebek, Kuzey, Hisarüstü, Uçaksavar, Kilyos ve Kandilli olmak üzere 6 ana kampüste konumlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini öğrencilerin belirli sınırlar içinde eğitim süresini uzatmadan diğer bir bölüme geçiş yapabilmesi oluşturuyor. Ayrıca çift anadal programları aracılığıyla aynı anda iki diploma alma fırsatı da sağlanıyor.
Üniversitede 1993 yılından beri uygulanmakta olan öğrenci değişim programıyla başvuru koşullarına uygun olan öğrenciler ABD, Kanada, Uzakdoğu, ve Avrupa'daki anlaşmalı üniversitelerde bir yıl eğitim görebiliyorlar.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenciler, sadece iyi bir meslek ve kariyer sahibi olma konusunda gerekli olan bilgileri değil, uygarlığın temel kavramlarını da tanıyarak, gerçek bir aydın olma yolunda yönlendiriliyorlar. Geleneklerine uygun olarak , Boğaziçi Üniversitesi sınıf dışı, zengin bir öğrenci yaşamını da vurguluyor. Pek çok alanda öğrenci kulüpleri bulunduğu gibi çok gelişmiş spor tesisleri de bulunuyor.

BARINMA: Üniversite öğrencilerine kampüste yaşam olanağı sunuyor. Güney kampüste, 300 kişilik birinci ve 122 kişilik üçüncü erkek yurdu, 424 kişilik birinci kız yurdu bulunuyor. Kuzey kampüste 496 öğrencinin barınabildiği ikinci erkek yurdu, 504 kişilik ikinci kız yurdu bulunuyor. Hisarüstü kampüsünde ise 252 kişilik erkek yurdu, Uçaksavar kampüsünde de bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 224 kişilik yurt bulunuyor.

BURS: Boğaziçi Üniversitesi'nde burs ofisi yoluyla öğrencilerin ihtiyaçlarına gör; gereksinim, başarı, yemek, yurt, kitap, yadyok, yaz dönemi bursları veriliyor ve harç artışı muafiyeti hakkı tanınıyor. Öğrencilerin belirlenen gereksinim düzeylerine göre sözkonusu bursların birden fazlasını da alma hakkı bulunuyor. Üniversite dışından da çeşitli kaynaklardan öğrencilere burs veriliyor.
Alt 26/04/08, 20:43   #15
By_Espr!C
Guest

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Tuna Taner
İletişim bilgileri: İstasyon mevkii Manisa
Tel: 0 236 231 88 16
Faks: 0 236 237 24 42
İnternet Adresi

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
Öğrenci sayısı: 10.075
Akademik personel: 698

Rektör Prof. Dr. Tuna Taner: "Sevgili gençler dün üniversite sınavlarını kazanmak için harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışmalar yapmak, ileri teknolojiyi üretmek, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza tüm içtenliğimle inanıyorum"
Ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan çağdaş bir yaklaşım yakalamayı amaçlayan Celal Bayar Üniversitesi altı yıllık geçmişe sahip genç bir üniversite. Merkez kütüphanede 8369 kitap 2100 süreli yayın, 30 tez, 22 görsel- işitsel metaryal bulunuyor. Üniversitenin 3 sopr salonu, 1 açık yüzme havuzu, 1 tenis kortu, 6 açık basketbol- voleybol sahası, 1 jimnastik salonu, 2 açık futbol sahası bulunuyor. Öğrencilerin bu salonlarda voleybol, basketbol, futbol, hentbol masa tenisi gibi dallarda spor yapmaları sağlanıyor.
Üniversitede üç mediko sosyal merkezi bulunuyor. Genel sağlık hizmetlerinin dışında göz, kalp, diş üniveteliri bulunan merkezde 1 başhekim 1 başhekim yardımcısı, 3 doktor görev yapıyor. Mediko bulunmayan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenci ve personel devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında muayene ve tedavilerini yaptırıyor, tedavi giderleri başbakanlıkça karşılanıyor.

BARINMA: Kredi ve yurtlar Kurumu'nun yurtlarından faydalanılıyor. Manisa merkezde 480 kız, 536 erkek, Akhisar'da 100 kız, 200 erkek, Alaşehir'de 100 kız, 200 erkek, Demirci'de 712 kız, 346 erkek öğrenci kapasiteli yurtlar bulunuyor.

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1974
Rektör: Prof. Dr. Ferit Koçoğlu
İletişim bilgileri: Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü- Sivas
Tel: 0346 226 15 27
Faks: 0346 226 15 54
İnternet Adresi [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

AKADEMİK PROFİL:
MYO: 11
Öğrenci sayısı: 12157
Akademik personel: 1034

Rektör Prof. Dr. Ferit Koçoğlu: "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan şüphesiz olumsuz yönde etkilenmiş olmamıza rağmen bunların aşılmasında üstün gayretlerini gördüğü tüm akademik ve idari kadrolarımızdaki çalışanlarımıza teşekkür ederim."
Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyetimizin 50. yılı anısını bilimsel bir anıtla sonsuza dek yaşatabilmek amacıyla 1974 tarihinde kuruldu. Üniversite Sivas il merkezinin 7 km. güneyinde Kızılırmak nehrinin kenarında 11000 dönüm arazi üzerinde bulunuyor.
Üniversite kampüsü içinde hizmet veren 3 katlı Merkezi kütüphanede yaklaşık 50 bin ciltlik kitap ve dirgi koleksiyonu bulunuyor. 187'si yurtdışı alımı olmak üzere 300 civarında süreli yayın aboneliği devam ediyor.
1200 seyirci kapasiteli Cumhuriyet Spor salonunda basketbol, voleybol, hentbol, güreş gibi sporlar yapılıyor. Ayrıca 2 futbol sahası, 2 halı tenis kortu bulunuyor. Öğrencilerden oluşan Türk Halk, Türk Sanat Müziği koroları çeşitli konserler veriyor. Tiyatro grubu da her yıl en az bir eser sergiliyor. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında okuyarak başarılı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere ücretsiz öğlen yemeği, ayrıca sınıf birincisi ve ikincisi olan öğrencilere her yıl değişen oranlarda bir defaya mahsus olmak üzere burs veriliyor.

BARINMA: Öğrencilerin barınma ihtiyacı için, Yurt- Kur'a bağlı 2576 yatak kapasiteli yurtları bulunuyor. bu yurtların 1424'ü kız öğrenciler için kampüs içinde bir bölümü kampüs bir geri kalanı şehir merkezinde olmak üzere 1152 yatak kapasiteli erkek yurtları bulunuyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nca üniversiteye devredilen Sivas sağlık Meslek Lisesi yatakhanesi kız öğrenciler için yurt olarak düzenlenerek 224 öğrencinin barınması sağlandı.

ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Ramazan Aydın
İletişim bilgileri: İskele meydanı Çanakkale
Tel: 0 286 212 88 20
Faks: 0 286 212 88 15
İnternet Adresi [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

AKADEMİK PROFİL:
Enstitü: 2
YO: 10
Öğrenci sayısı: 7.081

Üniversitenin bilgisayar hizmetleri bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yürütülüyor. Üniversitede okutulan bilgi işlem derslerinin uygulamalı yapılabilmesi için 3 adet bilgisayar labaratuvarı bulunuyor.
Sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi birimlerince veriliyor. İleri tetkik ve tedaviler için Çanakkale hastanesine veya yakın illerdeki tıp fakültelerine sevk yapılıyor. Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen hekim, 2 hemşire görev yapıyor. Kampüs sahası dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 1000 kız, 500 erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Yahya Çavuş Kampüsünde 30 erkek, Biga'da 300 kız, 300 erkek öğrenci yurdu bulunuyor.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. Kemal Güçlüol
İletişim bilgileri: Öğretmenler cd. 112/2 Yüzüncüyıl Balgat- Ankara
Tel: 0 312 286 85 91
Faks: 0 312 285 96 31

Prof. Dr. Kemal Güçlüol; "Çankaya Üniversitesi, Çankaya kavramı ve olgusu ile Çankaya adının ve bu arada Çankaya adıyla özdeşleşen Atatürk Türkiye'sinin kurulup çağdaş bir yapıya kavuşarak bugünlere gelişindeki yer ve anlamının her zaman idrak ve sorumluluğu içinde olacaktır."
Çankaya Üniversite'si Ankara'nın merkezinde bulunuyor. Fen- Edebiyat , Hukuk, İktisadi ve İdari S Bilimler, Mühendislik- Mimarlık Fakülteleri ile Çankaya Meslek Yüksekokulu'ndan oluşan üniversitede eğitim dili Hukuk Fakültesi dışında İngilizce yapılıyor. İngilizce dil bilgisi yetersiz öğrenciler için bir yıl hazırlık okulunda eğitim yapılıyor. Üniversitede her öğrencinin danışman öğretim üyesi bulunuyor.
Eğitim öğretim ücretli olan Çankaya Üniversitesi'nde öğrenim ücreti tüm bölümler, Meslek Yüksekokulu ve Hazırlık Sınıfı için KDV hariç 4500 Dolar karşılığı Türk lirası olarak belirlendi. 1 şubat 2000 tarihindeki Merkez Bankası eektif satış kurundan hesaplanarak TL olarak öğrenci tarafından ödenecek. 1374 öğrencisi bulunan üniversiteye yeni 790 öğrenci alınacak.

BURSLAR: Burslu programlara yerleştirilen öğrencilerden M puan türünde Türkiye genelinde ilk 20000 içinde yer alanlara yıl sonundaki genel not ortalaması 4 üzerinden 3 altına düşmediği sürece ayrıca her yıl 9 ay süreyle ayda 100 milyon lira, 2001- 4000 arasında yer alanlara ayda 50 milyon liralık başarı bursu veriliyor. Her akademik yıl sonunda yapılacak değerlendirmeye göre de üstün başarı gösteren öğrencilere o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız Akademik Başarı bursu veriliyor.

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. İlhan Yücel
İletişim bilgileri: Adana Mersin karayolu üzeri Yenice
Tel: 0 324 651 48 00
Faks: 0 324 651 48 11

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
MYO: 1
Öğrenci sayısı: 772
Akademik personel: 77

Rektör Prof. Dr. İlhan Yücel; "Sevgili öğrenciler sizler yirminci yüzyılın sonunda öğretime başlayan ve yirmibirinci yüzyılda mezun olarak böylece Çağ'ı gerkeç anlamıyla bir bilim yuvasında Çağ Üniversitesi'nde aşan Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimiz ve geleceğimizsiniz" Bir doğa cenneti Akdeniz bölgemizin tek vakıf üniversitesi olan Çağ Üniversitesi Baydoğan Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Üniversite Mersin karayolu üzerinde Adana'ya 22, Mersin'e 40, Tarsus'a 18 km. uzaklıkta bulunuyor.
150.000 metre kare yeşil alan üzerine kurulu olan üniversitenin amacı; "bölgede evrensel değerlere sahip, global anlamda geniş vizyonlu, özgür düşünceye ve yaratıcılığa önem veren, insanı seven çağdaş ve küresil eğitim standartlarında yüksek öğretim vermek" olarak belirtiliyor.
Öğrenim dili İngilizce olan üniversiteden mezun olan her öğrencinin İngilizce bilgisi yanısıra Almanca, Fransızca, Japonca, Rusca dillerinden birisini ögğrenme zorunluluğu bulunuyor. Üniversite bilgi işlem merkezi öğrencilere eğitim hizmeti vermenin yanısıra, akademik personel öğrenci işleri ve kütüphane bilgi sistemleri gereksinimleri doğrultusunda sistem geliştiriyor. Üniversitede derslikler, öğrenci katılımlı sınıf içi etkileşimine olanak tanıyacak şekilde küçük sınıflardan oluşuyor.
Kampüs içinde öğrencilerin çeşitli sportif faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için bir kapalı spor salonu, tenis kortu, halı saha ve açık basket, voleybol, futbol sahaları bulunuyor. Sportif amaçlı etkinlikler üniversitede öğrenci konseyi tarafından spor klüpleriyle yürütülüyor.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1973
Rektör: Prof. Dr. Can Özşahinoğlu
İletişim bilgileri: Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü Balcalı- Adana
Tel: 338 60 84
İnternet Adresi

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 10
MYO: 7
Öğrenci sayısı: 20401
Akademik personel: 1660

Rektör Prof. Dr. Can Özşahinoğlu, "Çukurova Üniversitesi bugün Türkiye'nin seçkin üniversiteleri arasındadır. Türkiye'deki üniversiteler arasında yapılan bir değerlendirme sonucunda üniversitemizin ilk dörtte yer aldığı saptanmıştır."
Çukurova Üniversitesi 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakültesi ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Çukurova Tıp Fakültesi'nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesi ile 1973 yılında kuruldu.
Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında yer alan üniversitenin Balcalı Kampüsü, 20 bin dekar arazi üzerine kurulu ve Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta bulunuyor.
Eğitim öğretim dili Türkçe olan Çukurova Üniversitesi'nde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümü ile Makine Mühendisliği bölümünde İngilizce eğitim öğretim yapılıyor. Ancak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde zorunlu, Fen- Edebiyat Fakültesinin, fizik, kimya ve matematik bölümlerinde Mühendislik- Mimarlık Fakültesi'nin inşaat, jeoloji, endüstri mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde isteğe bağlı bir yıl İngilizce hazırlık bulunuyor.
Üniversite kütüphanesinde 125 bin kitap, 90 bin cilt süreli yayın, 9 çeşit CD ri tabanı bulunuyor.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde faaliyet gösteren 28 kol bulunuyor. Öğrenciler yıl boyunca ilgi alanlarına göre çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Tüm öğrenci kollarının katılımı ile her yıl mayıs ayında geleneksel hale dönüşen bahar şenliği düzenleniyor. Ayrıca her yıl mayıs ayı içinde geleneksel spor şöleni yapılıyor. Yayın kolu tarafından öğrenci gazetesi çıkarılırken, sinema kolu tarafından da belirli aralıklarla sinema günleri düzenleniyor.

BARINMA: Üniversiteye ait yurt bulunmuyor. Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Adana'da 494 öğrenci kapasiteli Sabancı Kız Yurdu, 3008 öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, 418 kapasiteli Sümer Yurdu, 668 kapasiteli Ceyhan yurdu, 246 öğrenci kapasiteli Osmaniye yurdunda barınma imkanına sahipler.

Alt 26/04/08, 20:43   #16
By_Espr!C
Guest

DİCLE ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1973
Rektör: Prof. Dr. Mehmet Özaydın
İletişim bilgileri: Tel: 0 412 248 82 02
Faks: 0 412 248 82 16

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 9
YO: 14
Öğrenci sayısı: 11767

Dicle Üniversitesi, Dicle nehrinin doğu yakasında 27 bin dekarlık alana kurulu. Öğrencilerin yurt yönünden sıkıntıları bulunmuyor. Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda kapasitenin altında öğrenci barınıyor. Üniversite kampüsünde 1980 öğrenci kapasiteli erkek yurtları ve Diyarbakır merkezinde 1036 kapasitede kız yurtları bulunuyor. Siirt'te 700, Martin'de 300, Batman'da 200 kapasiteli öğrenci yurtları bulunuyor.
Bilgi işlem merkezi IBM 9221 model 130 bilgisayar ile üniversiteye hizmet veriyor. Merkez 1990 yılında EARN, 1994 yılında internet ağına bağlanmış. Üniversitenin ihtiyaçlarına göre merkezde program hazırlanıyor ve projeler yürütülüyor. Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezi tarafından veriliyor. Bir uzman, bir pratisyen doktor 1 diş doktoru ve 6 hemşire görev yapıyor. Öğrenciler gerekli görüldüğünde üniversite hastanesine sevk ediliyor.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy
İletişim bilgileri: Acıbadem cd. Zeamet Sk. Acıbadem-İstanbul
Tel: 0 216 327 11 04
Faks: 0 216 327 96 31

Rektör Prof. Dr. Cudi Tuncer Gürsoy; "Sevili gençler ağırbaşlı ve güleryüzlü Doğuş Üniversitesi 2000 yılına binin üzerinde öğrencisi ile girecektir. Sizleri bu grubun içinde görmekten mutlu olacağız. Doğuş üniversitesi öğrencisiyle, öğretim üyesiyle ve tüm çalışanlarıyla ahenkli bir bütün olma yolundadır. Gelin Doğuşlu olmanın gururunu paylaşalım."
Doğuş Üniversitesi'nde öğrenciler kayıtlı bulundukları programın yanısıra ikinci bir programdan da lisans veya mühendislik diplomasını çift anadal programıyla alabiliyorlar.
Doğuş Üniversitesi de ilk olarak yabancı bir üniversitenin temsilcisi olarak açılan ancak daha sonra kanunlarımıza uymaması nedeniyle vakıf üniversitesi olan üniversitelerimizden birisi. Üniversitenin 3 fakültesi ve 79 öğretim elemanı bulunuyor.
Doğuş Üniversitesi'nin bütün fakülteleri Acıbadem'deki kampüste bulunuyor. Kampüste iki bilgisayar labaratuvarı, kütüphane, kafeterya, fizuk, kimya labaratuvarları, yarı olimpik havuz, iki kapalı spor salonu, açık hava spor alanları, masa tenis salonu bulunuyor.
Doğuş Üniversitesi kütüphanesinde 5 bin kitap, 12 CD-ROM ve 36 adet sürekli yayın bulunuyor. Kütüphanede ayrıca internet, multimedya hizmetleri de veriliyor.
Üniversitenin kendine ait yurtları bulunmuyor. Öğrenciler kalacakları yerleri kendi imkanlarıyla sağlamak zorundalar.

BURSLAR: Her yıl tespit edilen öğrenci kontenjanlarının yüzde 10'u oranında burslu öğrenci alınıyor. Burslu öğrenci kontenjanları ÖSYM kılavuzunda belirtiliyor ve burs yalnızca eğitim öğretim ücretini karşılıyor. Ayrıca başarılı öğrencilere Mütevelli Heyetince başarı ve ihtiyaç bursu veriliyor.
Alt 26/04/08, 20:43   #17
By_Espr!C
Guest

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1982
Rektör: Fethi İdiman
İletişim bilgileri: Cumhuriyet Bulvarı No: 144 Alsancak- İzmir
Tel: 0 232 421 55 90
Faks: 0 232 452 09 70

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 9
Enstitü: 10
YO: 4
Öğrenci sayısı: 31229

Üniversitenin İzmir'in çeşitli semtlerinde birimleri bulunuyor. Öğrenciler Buca Kız Yurdu ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Hacı Ahmet kız ve Ahmet Yesevi öğrenci yurdundan yararlanabiliyorlar. İzmir'in dışında bulunan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait İnciraltındaki Zübeyda hanım yurdu ve Bornova'daki kız ve erkek öğrenci yurtlarından yararlanabiliyorlar.
Öğrencilerin kullanabilecekleri kişisel bilgisayarlar ve mini sistemler üniversitenin tüm fakülte ve yüksekokullarında bulunuyor. Bilgi işlem merkezi genel olarak rektörlük, fakülteler, yüksekokullar ile enstitülerin hizmetlerinde otomasyonu ile ilgili çalışmalar yapıyor ve üniversiteye bağlı kurumların internet bağlantısı ve işletiminin gerçekleşmesi için teknik destek sağlıyor. Merkezde genel amaçlı hizmetler için kullanılan Unix, Sun, Solarıs, Aix, novell ve windows NT iletişim sistemlere sahip server'lar bulunuyor.
Sağlık hizmetleri mediko sosyal merkezinde veriliyor. 9 pratisyen doktor, 2 diş doktoru, 1 cerrahi mütahassıs, 1 çocuk doktoru, 1 psikolog, 4 hemşire, 2 eczacı ve 3 biyolog görev yapıyor.
Alt 26/04/08, 20:44   #18
By_Espr!C
Guest

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: İsmail Hakkı Düger
İletişim bilgileri: Çamlıbahçe- Kütahya
Tel: 0 274 224 42 89
Faks: 0 274 224 74 70

AKADEMİK PROFİL:
Enstitü: 2
YO: 2
MYO: 17
Öğrenci sayısı: 16000
Akademik personel: 500

Rektör Prof. Dr.İsmail Hakkı Düger: "Dumlupınar Üniversitesi bir taraftan her türlü düşüncenin tartışıldığı bilimin ve teknolojinin yakından takip edildiği bir bilim merkezi olma yolunda hızla ilerlemekte diğer taraftan da gençlerimizin zilinsel, bedensel sosyal ve kültürel açılandan en iyi şekilde yetişmelerini sağlamaktadır."
Kütahya merkezli olarak kurulan Dumhupınar Üniversitesi merkez ve ilçeleriyle Bilecik ili ve ilçelerinde yerleşmiş bulunuyor.
Dumlupınar Üniversitesi'nin merkez kampüsü Kütahya'nın 11 km. uzaklıkta bulunuyor. Merkez kampüsün inşaatı halen devam ediyor.
Öğrencilerin barınabilmesi için, Kütahya şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 2600 kapasiteli bir yurdu öğrencilere hizmet veriyor. Ayrıca yeni ekler yapılıyor. Şehir merkezinde de 30'un üzerinde özel yurt bulunuyor.
Dumlupınar Üniversitesi'nde öğrenciler tarafından oluşturulan tiyatro kulübü, basın kulübü gibi kulüplerin yanısıra Türk Halk Müziğ, Türk Sanat Müziği koroları da bulunuyor. Üniversitede çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleniyor. Uluslararası Gençlik ve Halkoyunları Festivali, şiir geceleri, konserler, tiyatro gösterileri, turnuvalar geziler sıkça düzenlenen etkinlikler arasında yer alıyor.
Alt 26/04/08, 20:44   #19
By_Espr!C
Guest

EGE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1955
Rektör: Prof. Dr. Refet Saygılı
İletişim bilgileri: Ege Üniversitesi Gençlik Cad. 35100 Bornova- İzmir
Tel: 0 232 339 02 04
Faks: 0 232 339 90 90

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 11
YO: 5
MYO: 8
Öğrenci sayısı: 33.000
Akademik personel: 3446

Rektör Prof. Dr. Refet Saygılı: "Geleceğinizle ilgili önemli bir karar verirken çok özenli ve dikkatli davranmalısınız. Ege Üniversitesi olarak sizleri ülkenin ve insanlığın temel değerleri ile uyumlu, toplum ve çevresine yararlı bireyler olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz."
Ege'nin incisi İzmir'de bulunan Ege Üniversitesi eğitim öğretimi oturmuş üniversitelerimizden birisi. Ege Üniversitesi 1997- 98 öğretim yılından itibaren tüm fakülte ve dört yıllık yüksekokulları, hazırlık sınıfı uygulamasına geçti. 1 yıl olan hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl destek sınıfına devam ediyorlar. bu yılın sonunda yine başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmeden fakültelerine kayıtları yapılıyor. Ancak bu durumdaki öğrencilerin üniversitede açılan muafiyet sınavlarına mezun oluncaya kadar girmek ve İngilizce'den mufa olmak zorunluluğu bulunuyor. Ege Üniversitesi'nin 1960 yılında kurulan merkez kütüphanesinde 380 bin cilt kitap ve kitap türü meteryal bulunuyor. 820 adet süreli yayın ve aynı anda 1500 kişinin oturma alanı mavcut olan kütüphanenin kitap kapasitesi ise bir milyon adet. Ege Üniversitesi merkez kütüphanesinde bütün işlemler elektronik ortamda yürütülüyor.
Öğrenci yurtlarında 8 bin öğrencinin barınma olanağı bulunuyor. Kampüs alanı içinde, binası bitmek üzere olan bin 800 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu da yakında hizmete giriyor.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Üniversitede çeşitli topluluklar bulunuyor. Kış Gözlem Kolu, şiir kolu, karikatür ve mizah kolu, izcilik kolu, havacılık kolu bunlardan birkaçı. Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla yürütülen spor faaliyetleri, 2 kapalı spor salonu, 1 olimpik kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, futbol ve atletizm sahalarında yapılıyor.
Bu yıl 20. düzenlenecek olan kültür ve sanat şenliği satış tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleri ile büyük ilgi görüyor.

BURSLAR: Gereksinimi olan öğrencilere karşılıksız olarak rektörlük bursu ve fakülte , yüksekokul bursları veriliyor. Ayrıca psikolojik danışma ve rehberlik kanalıyla resmi ve özel kuruluşlardan da burslar sağlanıyor. ÖSS sınavında üniversitenin herhangi bir programını ilk 3 tercihinde gösterip ilk 1000 öğrenci arasına girenlere ve milli sporculara öğrenimleri süresince ayrılan kontenjanlarda Ege Üniversitesi Vakfınca burslar veriliyor.
Alt 26/04/08, 20:44   #20
By_Espr!C
Guest

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1978
Rektör: Prof. Dr. Mehmet Şahin
İletişim bilgileri: Erciyes Üniversitesi 38039 Kayseri
Tel: 0 352 437 49 01

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 11
YO: 5
MYO: 6

Erciyes Üniversitesi'ni 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi oluşturdu. Daha sonra 1977 yılında Kayseri'de yine aynı üniversiteye bağlı olarak işletme fakültesi açıldı. Bu fakülteler 1978 yılında kurulan Kayseri Üniversitesi'ni oluşturdu. 1982 yılında Kayseri Üniversitesi adını Erciyes Üniversitesi olarak değiştirdi.
Üniversitenin öğrencilerinin büyük bir kısmı Kayseri'de, diğer bir kısmı ise Nevşehir ve Yozgat'ta öğrenim görüyor.
Üniversitede öğrencilerin karşılaştıkları, duygusal, sosyal, eğitim, meslek veya iş seçimine ait sorunların çözümünde yardımcı olmak için psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi bulunuyor. Üniversite merkez kütüphanesinde 140, Sabancı Kültür Sitesi Kütüphanesinde 220, İlahiyat Fakültesi kütüphanesinde 156 ve Mühendislik Fakültesi kütüphanesinde 30 okuyucu sandalyesi bulunuyor. Kütüphane internete bağlı.
Öğrencilerin ulaşım açısından sorunları bulunmuyor. Şehir merkezinden her beş dakikada kalkan büyükşehir belediyesi otobüsleri ile Talas belediyesi otobüsleri öğrencilere ulaşım açısından gerekli kolaylığı sağlıyor. Üniversiteye dolmuşlarla da ulaşmak mümkün.

BARINMA: Kayseri'de Üniversite kampüsüne 1000m. uzaklıkta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 1450 öğrenci erkek öğrenci yurdu ile 1000 öğrenci kapasiteli Gevher Nesibe Kız Yurdu bulunuyor. Bunların dışında öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak vakıf ve özel yurtlar bulunuyor. Yozgat ve Nevşehirde'de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar bulunuyor.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)